VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyvalte sudy a korbele! Každý čtvrtek bude v muzeu jiné pivo

Chrudim - Výstava s názvem „Antické mýty jinak" v neděli skončila. Přírodniny v Regionálním muzeu v Chrudimi nahradí zejména pro muže atraktivní téma spojené se zlatou barvou a bohatou bílou pěnou. Ano, řeč je o pivu.

19.11.2013
SDÍLEJ:

Nejenom staré plakáty a fotografie budou k vidění v muzejní expozici. Foto: archiv Regionálního muzea

Nejstarší muzeum v Chrudimi otevírá ve čtvrtek 28. listopadu výstavu o pivovarnictví v tomto kraji, přičemž pivo a hudba nebudou chybět ani při vernisáži výstavy.

Muzeum však pro návštěvníky připravilo i řadu doprovodných akcí. „Téměř každý další čtvrtek přijede některý pivovar velký nebo mini, aby povyprávěl o chuti, barvě a výrobě zlatého moku a nabídl ochutnávku," uvedla ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Martina Vítková.

Sudy i korbele

V expozici návštěvníci budou moci spatřit vše, co se pojí s výrobou piva: sklenice, sudy, pivní tácky, holby, japonky, hospody, chmel, pivní noviny a mnoho fotografií.

„Snímky vypovídají o zániku tradičních míst, kde se vařilo pivo. Dnes tam často už jen chátrají budovy a někde už nezbylo ani to. Z téměř padesátky historicky doložených pivovarů vaří jen necelá desítka, často jde o nové malé podniky, minipivovary," doplnila ředitelka muzea Martina Vítková.

Historické fotografie z muzejních a sběratelských archívů ukážou návštěvníkům jak vypadaly pivovary se svými zaměstnanci v první třetině 20. století. „Průmyslové fabriky obecně působí na fotografiích z téhle doby jako katedrály a jejich dělníci jako kněžský sbor v slavnostním montérkovém rouchu. Byla to doba velké pýchy na schopnosti člověka, komíny trčely až do nebes jako babylonské věže a továrny byly novými hrady a paláci nesmírných lidských schopností," dodává ředitelka muzea.

„Průmyslový člověk chtěl ovládat přírodu, vypořádat se s nedostatkem a přispět ke komfortu svému i celé společnosti. Na fotografiích z pivovarů je znát ještě něco navíc. Něco jako spiklenectví, sdílená radost, sebevědomě praktická hrdost na to, že je nejen budován kapitalistický zisk, ale i cosi pro každého," zamýšlí se ještě Martina Vítková.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

19.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení