VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Vzpomínat na revoluci přišly stovky lidí

Pardubice - Vzpomínku na Sametovou revoluci v Pardubicích opět moderoval herec Vladimír Čech.

18.11.2009
SDÍLEJ:

17. listopad v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Na stejném místě a se stejným moderátorem. Tak probíhala v úterý vzpomínka na události Sametové revoluce v Pardubicích před dvěma desítkami let. Před Východočeským divadlem uspořádala pardubická radnice oslavu kulatého výročí boje za svobodu a demokracii. Podávalo se svařené červené víno a chleba se škvarky, z divadelního průčelí zněl stejný hlas, jako tomu bylo v dobách překotných společenských změn. Hlas herce Vladimíra Čecha.

Odhadem na dva tisíce lidí se v podvečer dostavilo na náměstí Republiky, aby si připomněli Sametovou revoluci v Pardubicích. Na velkoplošné obrazovce byly promítány dobové fotografie, ve stáncích se podávalo malé pohoštění. Úderem sedmnácté hodiny, kdy se náměstí velmi slušně zaplnilo především staršími lidmi, a tudíž pamětníky tehdejších historických chvil, z útrob divadla vyšel Vladimír Čech. Herec, který měl v roce 1989 angažmá na pardubických divadelních prknech a hned od začátku jej pohltil vír revolučních událostí. Stál se zakládajícím členem zdejšího Občanského fóra a od prvních dnů moderoval bouřlivá setkání veřejnosti. Svou důležitou roli si opět zopakoval. „Postrádám tady takového pána,“ ukázal doleva do míst, kde dnes stojí Dům techniky. „Myslím, že se jmenoval Uljanov. Pak někam zmizel,“ narážel moderátor na bronzovou sochu Lenina, která dokreslovala listopadové dění roku1989. „Také povyrostl strom a zakrývá okno, odkud nás filmovali. Myslím že estébáci.“ Vladimír Čech si také vybavil i jaké bylo počasí v době generální stávky. „Byla také mnohem větší zima. Mrzlo, až praštělo, i tak tady bylo dvacet tisíc lidí,“ připomněl.

V hodinovém programu zněly písně Karla Kryla a Marty Kubišové, odlehčení ráz setkání dodala svými slavnými projevy i generální tajemník KSČ Milouš Jakeš. K davu promluvilo několik osobností, které hrály důležitou roli při bourání komunistické moci. Například disidentka Jarmila Stibicová. Příchozí se mohli na chvíli přenést v čase v okamžiku, kdy jim za zády začal mávat ze střechy Grandu vlajkonoš stejně, jako tehdy. Přivítali ho potleskem a máváním. Na závěr poklidného setkání došlo i na zapalování symbolických svíček.

Autor: Petr Doubrava

18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení