VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kostela Nanebevzetí Panny Marie se stane holubí past

Chrudim - Ucpání všech otvorů do interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie se ukázalo jako bezúčelné. Holubí hejno se drží této chrudimské dominanty urputně, a tak nezbývá, než z ní vytvořit past.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Už se kvůli tomu uskutečnila schůzka představitelů města a římskokatolické farnosti. Byl na ní i vedoucí odboru životního prostředí chrudimské ranice Ivo Rychnovský. „Otevřeme vikýře. Jakmile vletí dovnitř, odborná deratizační firma je odchytí a zahubí. Uvidíme, zda toto opatření bude mít efekt a potom se rozhodneme, zda totéž učiníme i v dalších budovách, u kterých je problém s holuby, třeba v Muzeu,“ uvádí Ivo Rychnovský.

Kvůli mírné letošní zimě město nezadávalo hubení holubů. Tato služba je dost finančně nákladná a kvůli dostatku potravy ve městě a okolí by v odchytových klecích uvázlo jen pár jedinců. To se stalo v zimě na přelomu let 2006 a 2007, kdy majitel firmy DDD Miloš Krejsa zaznamenal jen malé procento zachycených a zahubených ptáků.

Krejsa byl v minulosti kritikem postupu farnosti, jež nechala ucpat všechny vletové otvory v kostele. „Konečně se dospělo k dobrému rozhodnutí. To hejno holubů je silně vázané na kostel a znemožnění dostat se dovnitř stavby ničemu nepomohlo. Nemyslím, že by bylo dobré teď všechno otevřít, ale průduchy do střešního prostoru objektu by se zprůchodnit měly,“ míní Miloš Krejsa.

Holubi se zpravidla odchytávají v zimních měsících. Pokud se nyní otevřou podtřešní průduchy kostela, odborná firma je může vyhubit odstřelením nebo zaplynováním okamžitě. Holub totiž není hájen. "Legislativní aspekty regulace populací holubů ve městech nám významně doplňuje stanovisko Evropské komise k problematice divoce synantropně žijících populací holubů , které má platnost i pro ČR jako člena EU.

Na základě tohoto sdělení není ani v České republice holub skalní, žijící ve městech ptákem na kterého by se vztahovala ustanovení § 5a a 5b zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny," informuje majitel nekořské firmy DDD Miloš Krejsa.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na silnici mezi Rohoznou a Trhovou Kamenicí.

Mazda nabourala do stromu, řidička utrpěla vážná zranění

NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Chrudim - Je tomu sotva pár týdnů, co vedení futsalového celku Chrudimi prodloužilo s trenérem Felipem Condem spolupráci o další dvě sezony a nelení ani se stavbou kádru pro nadcházející ročník.

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies