VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kostela Nanebevzetí Panny Marie se stane holubí past

Chrudim - Ucpání všech otvorů do interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie se ukázalo jako bezúčelné. Holubí hejno se drží této chrudimské dominanty urputně, a tak nezbývá, než z ní vytvořit past.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Už se kvůli tomu uskutečnila schůzka představitelů města a římskokatolické farnosti. Byl na ní i vedoucí odboru životního prostředí chrudimské ranice Ivo Rychnovský. „Otevřeme vikýře. Jakmile vletí dovnitř, odborná deratizační firma je odchytí a zahubí. Uvidíme, zda toto opatření bude mít efekt a potom se rozhodneme, zda totéž učiníme i v dalších budovách, u kterých je problém s holuby, třeba v Muzeu,“ uvádí Ivo Rychnovský.

Kvůli mírné letošní zimě město nezadávalo hubení holubů. Tato služba je dost finančně nákladná a kvůli dostatku potravy ve městě a okolí by v odchytových klecích uvázlo jen pár jedinců. To se stalo v zimě na přelomu let 2006 a 2007, kdy majitel firmy DDD Miloš Krejsa zaznamenal jen malé procento zachycených a zahubených ptáků.

Krejsa byl v minulosti kritikem postupu farnosti, jež nechala ucpat všechny vletové otvory v kostele. „Konečně se dospělo k dobrému rozhodnutí. To hejno holubů je silně vázané na kostel a znemožnění dostat se dovnitř stavby ničemu nepomohlo. Nemyslím, že by bylo dobré teď všechno otevřít, ale průduchy do střešního prostoru objektu by se zprůchodnit měly,“ míní Miloš Krejsa.

Holubi se zpravidla odchytávají v zimních měsících. Pokud se nyní otevřou podtřešní průduchy kostela, odborná firma je může vyhubit odstřelením nebo zaplynováním okamžitě. Holub totiž není hájen. "Legislativní aspekty regulace populací holubů ve městech nám významně doplňuje stanovisko Evropské komise k problematice divoce synantropně žijících populací holubů , které má platnost i pro ČR jako člena EU.

Na základě tohoto sdělení není ani v České republice holub skalní, žijící ve městech ptákem na kterého by se vztahovala ustanovení § 5a a 5b zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny," informuje majitel nekořské firmy DDD Miloš Krejsa.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Řemeslná sobota v muzeu ve Skutči.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

U nás v klubu

U nás v klubu: Kdekoliv kdykoli

Vypravěč a lovec talentovaných fotbalových hlav, trenér Ladislav Škorpil

Chrudim – Někdy se to tak sejde a potkáte nečekané. První kolo třetí ligy sledoval za chrudimským vodojemem nápadný chlapík s bílou kšticí. Trenér legenda Ladislav Škorpil.

Hasiči budou soutěžit pod noční oblohou na Seči i v Kladně

Seč, Kladno – Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, územní odbor Chrudim pořádá v pátek od 20 hodin u sečské požární stanice již XX. ročník této soutěže. Závod se koná u příležitosti 21. výročí otevření stanice. Mezi sebou si to „rozdají“ družstva dobrovolných hasičů nejen z Pardubického kraje.

Pořadatelé zvou na traktoriádu

Žďárec u Seče – V sobotu se ve Žďárci u Seče v areálu za kulturním domem uskuteční 4. ročník traktoriády Železnohorský traktor 201. Registrace traktoristů začne od 12 hodin.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení