VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhada: Do kopce se auto rozjíždí samo a zrychluje!

Krouna – František Socha, bývalý výpravčí: "Ještě před železničním neštěstím v Krouně se v minulosti stávalo, že se v Rychnově vagony samy daly do pohybu, ale to ještě byla v Krouně odbočka na pilu. Tam se rychle zavolalo telefonem a vagony se zabrzdily.“  

6.4.2012 5
SDÍLEJ:

Železniční neštěstí u KrounyFoto: Pavel Lněnička

U slovenského Lačnova na Prešovsku prý neplatí gravitační zákon. Nezabrzděná auta včetně autobusu jezdí bez zařazené rychlosti zpět do kopce a nahoru kopcem teče i voda. Že nejde jen o oční klam, potvrdili geodeti. Podobné místo je ale překvapivě i na Chrudimsku.

Nenormální jev

Občané žijící mezi Rychnovem a Františkami v nejvýchodnějším cípu chrudimského okresu už dlouhou dobu vědí i o podobné nevysvětlitelné záhadě. Místo se nachází u skály na poloviční cestě od křižovatky na Rychnov a Františkami na silnici první třídy od Krouny na Borovou.

Vydal jsem se nenormální jev vyzkoušet. Automobil jsem postavil směrem na Krounu ještě do kopce, vysunul rychlost, odbrzdil a světe div se – automobil se dal do pohybu a stále zrychloval! Po kilometru jízdy bez rychlosti, to už z kopce, bylo na tachometru 80 kilometrů v hodině.

Auto pohodlně vyjelo bez zařazeného rychlostního stupně kopec od křižovatky na Rychnov směrem na Krounu. Až asi 250 metrů před železničním přejezdem začalo ztrácet rychlost a zastavilo.

Občan z blízké Pusté Kamenice Josef Nadrchal tvrdí, že o záhadě se ví přes třicet let, ale je nevysvětlitelná, takže nikdo nechce být terčem posměchu. „V místě je křižovatka vysokého napětí, takže je možné, že se děje něco s elektromagnetickým polem,“ řekl Josef Nadrchal.

Od chrudimských geodetů jsme se dozvěděli, že v blízkosti tohoto teritoria je objemově nepodstatné naleziště železné rudy. Že by to mělo souvislost? Vždyť vše kovové od uvedeného záhadného místa pod Hápovým javorem na kopci se dává do pohybu.

Spekulace

Brzdou nezajištěné nákladní vagony se také v Čachnově 24. června roku 1995 náhle rozjely a bylo z toho velké železniční neštěstí, při kterém u přejezdu v Krouně tragicky zahynulo devatenáct lidí. Vagony se srazily s přijíždějícím motorovým vlakem. (Unikátní archivní snímky z této tragédie si můžete prohlédnout v galerii.)

„Ještě před tímto neštěstím se v daleké minulosti stávalo, že se v Rychnově samy daly do pohybu, ale to ještě byla v Krouně odbočka na pilu. Tam se rychle zavolalo telefonem a vagony se zabrzdily,“ řekl pro Chrudimský deník bývalý výpravčí z Rychnova František Socha.

Samozřejmě, že za neštěstím byl lidský faktor dvou železničářů, ale spekulace o možné kontinuitě s nevysvětlitelnou záhadou pod Hápovým javorem přetrvávají.

Jiří Černý

Stala se vám podobná záhada? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskuzi!

Autor: Redakce

6.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies