VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek má rozkvést do někdejší krásy

Slatiňany - Socialistická péče se projevila odbouráním částí objektu.

22.7.2016
SDÍLEJ:

Takto má vypadat slatiňanský zámek po zamýšlené opravě. V nákresu na první pohled zaujme návrat některých dříve odstraněných částí částí exteriéru.Foto: reprofoto: Architektonický atelier Masák&Partner

Vnější podobu Státního zámku Slatiňany v minulosti poznamenaly některé necitlivé úpravy. Aby se zámek v celé své kráse vrátil do podoby přibližně z roku 1900, byl nedávno vypracován projekt jeho obnovy i obnovy přilehlého zámeckého parku. Jak nyní informoval kastelán Jaroslav Bušta, projekt prošel i druhým kolem hodnocení Centrály regionálního rozvoje při ministerstvu pro místní rozvoj a směřuje dále k realizaci.

Konec kočkopsa

Pokud projde projekt i zbývajícími stupni schvalovacího procesu, podoba zámku se v budoucnu i s přispěním evropských dotačních peněz znatelně změní.

„V první řadě by šlo o provedení nezbytných oprav. Myslím ale, že když už se něco opravuje, tak by to pak mělo vypadat tak, jak to vypadat má. Neměl by se tedy konzervovat jakýsi kočkopes, který vznikl v rámci socialistické péče, která spočívala v postupném odbourávání jednotlivých částí objektu," uvedl kastelán.

Pátrání v archivech

Návrat zámku do podoby  odpovídající přelomu předminulého a minulého století je logický, neboť jde o období, k němuž se zachovalo nejvíce písemných a obrazových historických podkladů. Jejich dohledání přesto představovalo pro kastelána i pro památkáře množství mravenčí práce. „Pátralo se po všemožných archivech. Nejen v Chrudimi a v Zámrsku, ale také v Národním archivu, v Rakouské národní knihovně atd. Míst, ve kterých se archiválie nacházejí, je samozřejmě spousta, takže podklady se sbíraly po dobu pěti let," připomíná kastelán Bušta.

O zamýšlené budoucí podobě zámku si lze udělat představu na základě přiloženého obrázku. Je na něm ztvárněna podoba jižního průčelí budovy po zmiňované obnově. Vlevo je tak například vidět navrácený západní balkon, který byl odstraněn v 50. letech minulého století a na první pohled zaujmou i navrácené věžičky, jež byly odstraněny ve 40. letech. Patrné jsou též obnovené šambrány kolem oken věže. Tyto ozdobné architektonické prvky, které rámují a tím zdůrazňují okna či dveře na vnější fasádě, byly odsekány v 80. letech minulého století.

Návštěvnost roste

Ve Státním zámku Slatiňany teď naplno běží letní turistická sezóna s běžnými prohlídkami zámeckých interiérů, doplněnými i některými prohlídkami mimořádnými. Tuto neděli tak například dojde na oblíbený zámecký okruh „Od sklepa po půdu".

Aktuálně se návštěvnost slatiňanského zámku vyvíjí lépe, než ta loňská. „V minulém roce nebyl červenec kdoví co, vzhledem k tomu, že panovala hrozná vedra. Lidi tehdy trávili více času u vody a někteří možná raději ani nevycházeli z domu," vybavuje si slatiňanský kastelán.

Autor: Marek Nečina

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chrudim dostala díky losu výhodu domácího prostředí podruhé. A využila ji parádně. Nebezpečné Zápy nepustila do souvislého tlaku a vytvářela si dost šancí ke skórování. Brankář  Záp Straka byl výborný a týmu hodně pomohl.

I podruhé Chrudim doma bodovala naplno

Ilustrační foto.

Na mistrovství republiky budou také hasiči z Chrudimska

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

Chrudim – V sobotu kolem poledního projede Chrudimí velký cyklistický závod Manitou Železné hory České spořitelny. 

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Chrudim – Nekuřácký zákon vyhání milovníky tabáku doulic. Městská policie v Chrudimi eviduje zvýšený počet výjezdů kvůli stížnostem na hluk.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení