VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní klauni rozdávají smích díky empatii i přípravě

Košumberk – V parku Hamzovy léčebny na Košumberku stálo šapitó Cirkusu Paciento. Zdravotní klauni tu letos už posedmé pomáhali vykouzlit úsměv na tvářích nejen dětských pacientů, ale i dospělých. 

15.9.2017
SDÍLEJ:

Zdravotní klauni v Hamzově léčebně.Foto: Jana Zavřelová

„Klauni vždy způsobí zábavný rozruch, při kterém se baví všichni přítomní,“ poznamenává pracovnice léčebny Jana Zavřelová a přizvukuje jí jedna z dospělých pacientek, která práci zdravotních kejklířů přihlíží. „Moc se nám to líbí a jsme rádi, že se můžou děti kromě školy a cvičení také pobavit. A ono to baví i nás, dospělé,“ dodává žena se smíchem.

Pacienti různého věku v cirkusovém šapitó pod dohledem klaunů trénovali a posléze předváděli nejrůznější čísla, jako například točení talíře na tenounké tyčce. Dno talíře však bylo kónické, aby se na tyčce lépe udrželo.

KOMEDIÁLNÍ NADÁNÍ JE ZÁKLAD
I když je hlavní „pracovní náplní“ zdravotních klaunů především legrace, svou práci berou tito lidé vážně a jsou to profesionálové, kteří musí projít náročným výběrem. Jak sami potvrzují, komediální nadání je sice základ, důležitá je ale i schopnost empatie, trpělivost a vztah k dětem.

„Než zdravotní klaun poprvé vyrazí za pacienty, projde důkladným školením. Připravuje se jak po umělecké stránce, tak i po stránce etické a psychologické. I ti nejzkušenější klauni se pak i nadále zdokonalují v rámci seminářů, a to především v improvizaci, ve hře na hudební nástroje nebo pohybových dovednostech. Učí se zde nové techniky a fígle, kterými dokáží s dětmi rozpoutat tu veselou, upřímnou a opravdovou vlnu legrace a smíchu,“ vysvětluje umělecký ředitel neziskové organizace Zdravotní klaun Petr Jarčevský.

Fungují od roku 2001
Zdravotní klaun je nezisková organizace s národní a mezinárodní působností, která přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům a dalším potřebným v oblasti zdravotnictví. Vysílá své veselé kejklíře prostřednictvím speciálně vyškolených zdravotních klaunů, kteří svými legráckami a s nimi souvisejícími projekty odreagovávají děti, geriatrické pacienty i seniory od strachu, napětí a od úzkostí spojených s léčbou nebo z neznámého prostředí, a tak veselou a hravou formou pomáhají ke zlepšení jejich celkového psychického a zdravotního stavu.

V současné době 86 zdravotních klaunů navštěvuje pravidelně 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory. „Svojí aktivitou od roku 2001 si Zdravotní klaun vybudoval stabilní postavení, dobré jméno a velmi sympatickou tvář, která má podporou široké veřejnosti,“ dodává Petr Jarčevský.

Autor: Lukáš Vaníček

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zdravotníci podají trestní oznámení

Racing Team Avia Future pod záštitou CROSS CLUBU PŘELOUČ se jako už jediná česká posádka zúčastňuje mistrovství Evropy v Truck Trialu.
11

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení