VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci budou mít větší zisky díky vojákům

Lógar - Český Provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu je z většiny tvořen Chrudimáky.

19.6.2011
SDÍLEJ:

Příslušníci 7.jednotky PRT Lógar nastupují do letadla.Foto: Jan Šulc, Lada Kovářová

Sadaři, farmáři i chovatelé drůbeže v afghánském Lógaru už znají díky Čechům nové technologické postupy v živočišné a rostlinné produkci. Sérii školení realizoval český PRT od podzimu, kurzy postupně prošlo přes tisíc lógarských zemědělců.

Azra je odlehlý okres ve vysoké nadmořské výšce, špatně dostupný z centra provincie Lógar. Stejně jako v okresech Pol-e Alam nebo Mohammad Agha je tu většina obyvatel životně závislá na příjmech ze zemědělství. Kromě toho mají tyto tři oblasti ještě něco společného – nedávno tu skončila série školení místních farmářů, které na popud místní vlády zajistil český Provinční rekonstrukční tým (PRT).

Třicet let zpět

„Afghánští pěstitelé i chovatelé za uplynulá tři desetiletí ztratili možnost kontinuálního vzdělávání, a právě nedostatek znalostí a nových technologických postupů je dnes jedním z palčivých problémů afghánského zemědělství,“ popisuje Zuzana Biniová, zemědělská inženýrka z civilní části českého PRT. „Platí to u sadařství, stejně jako u chovu krav nebo drůbeže,“ dodává.

Ve vesnicích Dželga, Šikak, Sabzak a Malak Abdullah Džán proto Češi zorganizovali kurzy pro sedm stovek chovatelů krav, kteří nosí nadojené mléko do sběrných center, se kterými PRT spolupracuje.

„Cílem školení bylo naučit farmáře, aby se o krávy lépe starali, a tím se zvýšila dojivost a kvalita mléka. Běžně tu bylo vidět, že krávy s přerostlými paznehty stály celý den na přímém slunci, bez vody. To je špatně a podepíše se to i na mléku. Farmáři z okolí teď už ví, že kráva potřebuje stín, péči, kvalitní krmivo a očistit vemeno před i po dojení,“ říká Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy ve vesnici Malak Abdullah Džán, který se stará o tamní sběrné centrum.

Nemoci ustupují

Místní vláda a zemědělské kooperativy přišly také s požadavkem na školení o zakládání drůbežích farem. Kurzu se zúčastnila stovka farmářů, další čtyři stovky budou proškoleni v létě. Protože často jsou to manželky a matky, kdo se v afghánské rodině stará o hospodářství, prošlo školením i několik desítek žen. Jednou z těch, které získaly odborné znalosti, byla i padesátiletá Marzía. „Postavili jsme doma několik kurníků podle návodu, snažíme se dbát na správné krmení, a aby slepice měly čistou vodu. Zatím se jim naštěstí vyhýbají nemoci,“ říká žena, které s novým chovem drůbeže pomáhají synové.

V Azře na východě Lógaru PRT podpořil zakládání nových ovocných sadů a v souvislosti s tím proškolil 240 rodin. „Konkrétně u pěstitelů je důkazem nedostatku znalostí využívání zastaralých odrůd ovocných stromů, které poskytují jen malou úrodu, nebo neznalost postupů ochrany a hnojení rostlin,“ vysvětluje zemědělská inženýrka Biniová. V rámci projektu proto místní vesničané dostali nejen mandloně, meruňky a jabloně, ale hlavně se naučili, jak má správný sad vypadat a jak se o stromy starat. „V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, víme teď taky, jak se o ně lépe starat,“ říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel.

Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise v Lógaru a předávání nových znalostí lógarským zemědělcům je kontinuálním úsilím. Tato série kurzů navazuje na školení, která se realizovala v minulosti, v loňském roce vybraní vesničané prošli mimo jiné kurzem o ochraně a hnojení rostlin nebo včelařským školením.

19.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení