VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci budou mít větší zisky díky vojákům

Lógar - Český Provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu je z většiny tvořen Chrudimáky.

19.6.2011
SDÍLEJ:

Příslušníci 7.jednotky PRT Lógar nastupují do letadla.Foto: Jan Šulc, Lada Kovářová

Sadaři, farmáři i chovatelé drůbeže v afghánském Lógaru už znají díky Čechům nové technologické postupy v živočišné a rostlinné produkci. Sérii školení realizoval český PRT od podzimu, kurzy postupně prošlo přes tisíc lógarských zemědělců.

Azra je odlehlý okres ve vysoké nadmořské výšce, špatně dostupný z centra provincie Lógar. Stejně jako v okresech Pol-e Alam nebo Mohammad Agha je tu většina obyvatel životně závislá na příjmech ze zemědělství. Kromě toho mají tyto tři oblasti ještě něco společného – nedávno tu skončila série školení místních farmářů, které na popud místní vlády zajistil český Provinční rekonstrukční tým (PRT).

Třicet let zpět

„Afghánští pěstitelé i chovatelé za uplynulá tři desetiletí ztratili možnost kontinuálního vzdělávání, a právě nedostatek znalostí a nových technologických postupů je dnes jedním z palčivých problémů afghánského zemědělství,“ popisuje Zuzana Biniová, zemědělská inženýrka z civilní části českého PRT. „Platí to u sadařství, stejně jako u chovu krav nebo drůbeže,“ dodává.

Ve vesnicích Dželga, Šikak, Sabzak a Malak Abdullah Džán proto Češi zorganizovali kurzy pro sedm stovek chovatelů krav, kteří nosí nadojené mléko do sběrných center, se kterými PRT spolupracuje.

„Cílem školení bylo naučit farmáře, aby se o krávy lépe starali, a tím se zvýšila dojivost a kvalita mléka. Běžně tu bylo vidět, že krávy s přerostlými paznehty stály celý den na přímém slunci, bez vody. To je špatně a podepíše se to i na mléku. Farmáři z okolí teď už ví, že kráva potřebuje stín, péči, kvalitní krmivo a očistit vemeno před i po dojení,“ říká Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy ve vesnici Malak Abdullah Džán, který se stará o tamní sběrné centrum.

Nemoci ustupují

Místní vláda a zemědělské kooperativy přišly také s požadavkem na školení o zakládání drůbežích farem. Kurzu se zúčastnila stovka farmářů, další čtyři stovky budou proškoleni v létě. Protože často jsou to manželky a matky, kdo se v afghánské rodině stará o hospodářství, prošlo školením i několik desítek žen. Jednou z těch, které získaly odborné znalosti, byla i padesátiletá Marzía. „Postavili jsme doma několik kurníků podle návodu, snažíme se dbát na správné krmení, a aby slepice měly čistou vodu. Zatím se jim naštěstí vyhýbají nemoci,“ říká žena, které s novým chovem drůbeže pomáhají synové.

V Azře na východě Lógaru PRT podpořil zakládání nových ovocných sadů a v souvislosti s tím proškolil 240 rodin. „Konkrétně u pěstitelů je důkazem nedostatku znalostí využívání zastaralých odrůd ovocných stromů, které poskytují jen malou úrodu, nebo neznalost postupů ochrany a hnojení rostlin,“ vysvětluje zemědělská inženýrka Biniová. V rámci projektu proto místní vesničané dostali nejen mandloně, meruňky a jabloně, ale hlavně se naučili, jak má správný sad vypadat a jak se o stromy starat. „V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, víme teď taky, jak se o ně lépe starat,“ říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel.

Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise v Lógaru a předávání nových znalostí lógarským zemědělcům je kontinuálním úsilím. Tato série kurzů navazuje na školení, která se realizovala v minulosti, v loňském roce vybraní vesničané prošli mimo jiné kurzem o ochraně a hnojení rostlin nebo včelařským školením.

19.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies