VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci budou mít větší zisky díky vojákům

Lógar - Český Provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu je z většiny tvořen Chrudimáky.

19.6.2011
SDÍLEJ:

Příslušníci 7.jednotky PRT Lógar nastupují do letadla.Foto: Jan Šulc, Lada Kovářová

Sadaři, farmáři i chovatelé drůbeže v afghánském Lógaru už znají díky Čechům nové technologické postupy v živočišné a rostlinné produkci. Sérii školení realizoval český PRT od podzimu, kurzy postupně prošlo přes tisíc lógarských zemědělců.

Azra je odlehlý okres ve vysoké nadmořské výšce, špatně dostupný z centra provincie Lógar. Stejně jako v okresech Pol-e Alam nebo Mohammad Agha je tu většina obyvatel životně závislá na příjmech ze zemědělství. Kromě toho mají tyto tři oblasti ještě něco společného – nedávno tu skončila série školení místních farmářů, které na popud místní vlády zajistil český Provinční rekonstrukční tým (PRT).

Třicet let zpět

„Afghánští pěstitelé i chovatelé za uplynulá tři desetiletí ztratili možnost kontinuálního vzdělávání, a právě nedostatek znalostí a nových technologických postupů je dnes jedním z palčivých problémů afghánského zemědělství,“ popisuje Zuzana Biniová, zemědělská inženýrka z civilní části českého PRT. „Platí to u sadařství, stejně jako u chovu krav nebo drůbeže,“ dodává.

Ve vesnicích Dželga, Šikak, Sabzak a Malak Abdullah Džán proto Češi zorganizovali kurzy pro sedm stovek chovatelů krav, kteří nosí nadojené mléko do sběrných center, se kterými PRT spolupracuje.

„Cílem školení bylo naučit farmáře, aby se o krávy lépe starali, a tím se zvýšila dojivost a kvalita mléka. Běžně tu bylo vidět, že krávy s přerostlými paznehty stály celý den na přímém slunci, bez vody. To je špatně a podepíše se to i na mléku. Farmáři z okolí teď už ví, že kráva potřebuje stín, péči, kvalitní krmivo a očistit vemeno před i po dojení,“ říká Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy ve vesnici Malak Abdullah Džán, který se stará o tamní sběrné centrum.

Nemoci ustupují

Místní vláda a zemědělské kooperativy přišly také s požadavkem na školení o zakládání drůbežích farem. Kurzu se zúčastnila stovka farmářů, další čtyři stovky budou proškoleni v létě. Protože často jsou to manželky a matky, kdo se v afghánské rodině stará o hospodářství, prošlo školením i několik desítek žen. Jednou z těch, které získaly odborné znalosti, byla i padesátiletá Marzía. „Postavili jsme doma několik kurníků podle návodu, snažíme se dbát na správné krmení, a aby slepice měly čistou vodu. Zatím se jim naštěstí vyhýbají nemoci,“ říká žena, které s novým chovem drůbeže pomáhají synové.

V Azře na východě Lógaru PRT podpořil zakládání nových ovocných sadů a v souvislosti s tím proškolil 240 rodin. „Konkrétně u pěstitelů je důkazem nedostatku znalostí využívání zastaralých odrůd ovocných stromů, které poskytují jen malou úrodu, nebo neznalost postupů ochrany a hnojení rostlin,“ vysvětluje zemědělská inženýrka Biniová. V rámci projektu proto místní vesničané dostali nejen mandloně, meruňky a jabloně, ale hlavně se naučili, jak má správný sad vypadat a jak se o stromy starat. „V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, víme teď taky, jak se o ně lépe starat,“ říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel.

Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise v Lógaru a předávání nových znalostí lógarským zemědělcům je kontinuálním úsilím. Tato série kurzů navazuje na školení, která se realizovala v minulosti, v loňském roce vybraní vesničané prošli mimo jiné kurzem o ochraně a hnojení rostlin nebo včelařským školením.

19.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Práce na rekonstrukci kanalizace v ulici Palackého. Ilustrační foto.

Do konce října má být hotovo

Žena chtěla skočit, zachránili ji dělníci

Skuteč – Žena středních let se v sobotu pokusila vyskočit z okna ve výšce asi pěti metrů nad zemí. Jak uvedl mluvčí záchranky Aleš Malý, její matce se podařilo dceru na pár okamžiků zachytit. Definitivní záchrana přišla z nečekané strany.

Prohlídka rušila jen pavouky

Slatiňany – Vybydlený a po léta prázdný objekt někdejšího Kabeláčova mlýna (a později i Modely) pod slatiňanským státním zámkem se o víkendu otevřel všem, kteří chtěli do čtyřpodlažní budovy nahlédnout ještě před její zamýšlenou rekonstrukcí.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 23. září

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Z vyšehradské umělky přijela Chrudim s plným počtem bodů

Chrudim - Fotbalisté potvrdili roli lídra České fotbalové ligy a zaslouženě vyhráli na umělé trávě pražského Vyšehradu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení