VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlomyslná volání odhalí moderní telefonní systém

Pardubický kraj - Vybudováním Telefonního centra tísňového volání 112 se zkvalitnil systém přijímání tísňových linek. Program dokáže přesněji identifikovat místo i volajícího. Zneužití linky může přijít až na sto tisíc korun.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Operační středisko hasičů v Pardubickém kraji využívá program pro přesnější přebírání událostí. Systém identifikuje polohu mobilního telefonu. Pokud někdo volá z pevné linky, na monitoru počítače se zobrazí přesná adresa volajícího i s telefonním číslem. To samé platí o telefonních automatech.

Při opakovaném volání se operátoři snaží volajícímu vysvětlit, že za zneužívání tísňové linky hrozí finanční pokuta. Zdravotníci se brání zlomyslnému volání. „Pokud někdo opakovaně zneužívá tísňovou linku, požádáme o zablokování čísla,“ uvedl vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

Taky se často stává, že volající zlobí mobil. Na displeji se jim objeví SOS. Závadu reklamují u operátora, ale namísto něho se dovolají na tísňovou linku hasičů, policistů a zdravotníků. „Takových omylů počítají operátoři tísňové linky na desítky denně,“ upozorňuje na častou mýlku tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Policisté se potýkají s vulgárními vtipálky, kteří se baví na jejich účet. Zejména v noci vyslechnou operační důstojníci nekonečné výpady podnapilých. „Každý, kdo volá linku tísňového volání, by si měl uvědomit, že skutečně slouží pouze k pomoci v tísni,“ nabádá k uvážlivosti vrchní inspektorka Anna Štegnerová.

Vloni policisté ve svitavském okrese zaznamenali na lince 158 celkem 13 959 hovorů. Ve více než osmi tisících případech lidé tuto linku využili opravdu v tísni. Zbylých 5852 hovorů linku zbytečně zatížilo.

Zlomyslná volání jsou podle zákona o telekomunikacích přestupkem a pachateli hrozí pokuta až sto tisíc korun. Uděluje ji Český telekomunikační úřad. Pokud někdo uskutečňuje zlomyslná volání a nelze zjistit, kdo je původcem, je Český telekomunikační úřad oprávněn rozhodnout o odpojení zařízení.

V určitých případech lze zlomyslné volání klasifikovat jako trestný čin šíření poplašné zprávy nebo trestný čin znemožnění funkce obecně prospěšného zařízení. Výši trestu určuje soud.

Autor: Magdalena Navrátilová

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení