VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žloutenka míří z Prahy do východních Čech

Východní Čechy/ Dramatický nárůst výskytu žloutenky se začal po středních Čechách projevovat i u nás. Především v Pardubicích, kde už epidemiologové zaznamenali téměř dvacet případů. V Královéhradeckém kraji je situace o něco lepší.

20.9.2008
SDÍLEJ:

AVAXIM ZATÍM JE, na vakcínu pro děti si zájemci musí počkat do října.Foto: DENÍK/Ivan Babej

„Ke včerejšku evidujeme 20 případů, téměř všechny jsou z Pardubicka, jeden z Chrudimě. Nic přitom nenasvědčuje jedinému ohnisku nákazy, její výskyt je zcela náhodný,“ uvedl ředitel Krajské hygienciké stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal.

Dva z nemocných jsou děti školního věku, zbytek dospělí. Není přitom vyloučeno, že infikovaných je mnohem více, žloutenka má totiž inkubační dobu až 50 dnů.

V Královéhradeckém kraji bylo letos zaznamenáno sedm případů, jsou rovnoměrně rozprostřeny po celém regionu.

Pardubický kraj se stal po Praze a středních Čechách s více než 300 případů nejohroženějším českým regionem. V loňském roce se celorepublikově nakazilo jen 128 lidí, experti se přesto stále zdráhají mluvit o epidemii. Ohniskem nákazy byli v Praze narkomani a bezdomovci, od nich se ale žloutenka přenesla do všech sociálních skupin.

Středočeský kraj už nabídl školám bezplatné očkování všech prvňáčků, Pardubický kraj zatím opatření nepřijal. Hygienici nabádají hlavně k prevenci, už obeslali rodiče dětí ve školách varovným dopisem. Hepatitidě typu A se lidově říká „nemoc špinavých rukou“.

„U nás ve škole onemocněla jedna žákyně, proto jsme museli zavést přísná hygienická opatření,“ řekla ředitelka zá-kladní školy v Kralupech Dagmar Knöpfelmacherová. Všechny děti ve třídě byly povinně naočkovány a do odvolání se mohou po škole pohybovat pouze s omezením a pod kontrolou: například na jídlo chodí ve speciálních časech, aby se nepotkaly s jinými školáky.

V současné době jsou ve Středočeském kraji v karanténě čtyři školy. „Žáci jsou během výuky pouze v jedné třídě a musí si pravidelně dezinfikovat ruce,“ upřesnila omezení středočeská hygienička Hana Šmejkalová. Děti už si však nemusí máčet ruce v chloraminu. „Dnes už máme moderní protivirové přípravky ve spreji nebo v dávkovačích,“ vysvětlila Šmejkalová.

Jak se bránit? Mýt si ruce

Už na začátku školního roku rozdala Hygienická stanice Středočeského kraje ve školách 60 tisíc letáků o žloutence. Včera také rozhodl středočeský krizový štáb o plošném očkování žáků prvních tříd celkem za 5,5 milionu korun. Vedle Prahy a Středočeského kraje se nemoc rozšiřuje do Moravskoslezského, v Libereckého a Zlínského kraje. Včera se objevila i v jedné škole v jižních Čechách.

Epidemiologové však varují před zbytečnou panikou. Navíc ochrana před infekcí je velmi jednoduchá. „Mýt si ruce, mýt si ruce, mýt si ruce,“ zdůrazňuje epidemioložka Státního zdravotního ústavu Jitka Částková. „Lidé často nedodržují základní hygienické návyky, a proto se nemoc rychle rozšiřuje,“ zdůrazňuje Částková. Největší epidemie byla v Česku v roce 1979 a v následujících letech úřady evidovaly dokonce několik tisíc případů onemocnění ročně. V uplynulých deseti letech onemocněly vždy maximálně tři až čtyři stovky lidí. Nemoc se tradičně rozšiřuje v říjnu a listopadu, protože se po prázdninách a dovolených všechny uzavřené kolektivy vrací zpět do škol a do práce.

Nemocných je nejvíce za posledních devět let

„Typickým příkladem je pacient z Olomouce, který si nákazu přivezl z dovolené v Egyptě,“ uvedla olomoucká epidemioložka Mária Stránská.
Zežloutnutí kůže není pravidlem Žloutenka typu A může zpočátku připomínat chřipku. Dostaví se únava, nechutenství, slabost, teploty, bolesti zad a břicha nebo hubnutí. „Zežloutnutí kůže nemusí být pravidlem. Pokud někdo pocítí chřipkové příznaky, měl by navštívit lékaře,“ doporučila Hana Pavlasová z hygienické stanice v Třebíči.

Infekční hepatitida typu A nemá pro pacienta vážnější následky, je však spojena s hospitalizací a delší rekonvalescencí. Vedle mytí rukou pomáhá i očkování, některé zdravotní pojišťovny na ně dokonce přispívají. „Letos dáváme svým klientům na vakcinaci 500 korun,“ uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. „Vakcín by měl být určitě dostatek,“ potvrdil hlavní český hygienik Michael Vít.

Inkubační doba nemoci může být až padesát dní, to znamená, že očkování může proběhnout i po nakažení. „Očkování sice nemoc nezastaví, zmírní ale její průběh,“ vysvětlila Částková. Už za dva týdny po první dávce si tělo vytváří protilátky, které člověka ochrání před infekcí. Pokud se za šest až dvanáct měsíců podá druhá dávka, bude imunita dlouhodobá. Očkování proti hepatitidě A není hrazeno státem ani ze zdravotního pojištění. Cena je kolem 1000 korun za dávku.

Autor: Kamil Dubský

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení