VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zranění už mají důstojné prostory

Lógar, Chrudim – Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar opravil část základny Afghánské národní armády (ANA).

27.7.2011
SDÍLEJ:

Český Provinční rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar opravil část základny Afghánské národní armády.Foto: PRT

V rámci obnovy základny v Altimuru na jihu provincie vyrostly pod dohledem civilních expertů PRT nová jídelna, kuchyň a ošetřovna. „Dříve jsme zraněné a nemocné museli ukládat do malého stanu se dvěma polními lůžky. Stejně nevyhovující byla i jídelna. Tato základna přitom slouží téměř sedmi stovkám lidí,“ říká velitel místní jednotky podplukovník Turjalaj.

Ošetřovna slouží zejména k rekonvalescenci zraněných a nemocných vojáků. „Vážně zraněné stále vozíme do sousední provincie na základní ošetření či operace. Tento prostor nám ale hodně pomůže, vojáci se doléčí v lepších podmínkách než dříve,“ chválí českou pomoc Turjalaj. „Teď je tady devět lůžek, což nám zatím stačí. Máme však nedostatek kvalifikovaných lékařů. Na všechny vojáky na základně připadají pouze dva,“ dodává velitel.

Již dříve PRT obnovil infrastrukturu na další lógarské základně ANA. V Altimuru nyní staví nové velitelství. To bylo rozmístěno v několika provizorních dřevěných budovách a stanech. „Stávající podmínky prakticky neumožňovali koordinovat náročnější operace, pracovat v noci či plánovat podle mapových podkladů,“ vysvětluje bezpečnostní expert PRT František Kříž.

Dokončený projekt zapadá do celkové strategie PRT, podle níž je podpora bezpečnosti jednou z hlavních priorit. „Projekt je součástí našeho komplexního přístupu. Zatímco vojenští kolegové se zabývají výcvikem afghánských vojáků a policistů, civilní část PRT se snaží zlepšit jejich zázemí, protože i to je důležité pro budování jejich kapacit. Kvalita armády a policie bude rozhodujícím faktorem v procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost do afghánských rukou, který v některých provinciích již začal. V Lógaru tento proces může začít již v příštím roce, takže význam podpory bezpečnostních složek se rychle zvyšuje,“ říká Petr Svačina, vedoucí civilní části PRT.

PRT se podílí také na podpoře afghánské policie: v provincii vybudoval například sedm nových policejních stanovišť a další dvě jsou ve výstavbě. Mezi další podobné projekty patří stavby ochranných zdí pro velitelství policie, dodávky vybavení či vybudování školícího střediska.

PRT

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chance futsal liga - 1. finále play off: FK ERA-PACK Chrudim - SK Slavia Praha.

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Kácení máje v Kameničkách.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Vejvanovičtí pořádají v sobotu oslavu výročí

Vejvanovice – Obyvatelé Vejvanovic si příští sobotu připomenou 850 let od první písemné zmínky. Oslavy budou velké.

Běžci zmizeli, tráva v Chrasti zarůstá plevelem

Chrast - Běžecká dráha na stadionu v Chrasti zarůstá plevelem, ale město ji rekonstruovat nebude. Běžců, kteří by využívali, se totiž momentálně nedostává.

Soutěž prověřila právní znalosti školáků

Chrudim – Velký sál Muzea hostil účastníky krajského kola 14. ročníku vědomostní soutěže Právo pro každý den, kterou pořádalo město Chrudim. Přijelo 14 soutěžních týmů z 8. až 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií z celého Pardubického kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies