VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zranění už mají důstojné prostory

Lógar, Chrudim – Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar opravil část základny Afghánské národní armády (ANA).

27.7.2011
SDÍLEJ:

Český Provinční rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar opravil část základny Afghánské národní armády.Foto: PRT

V rámci obnovy základny v Altimuru na jihu provincie vyrostly pod dohledem civilních expertů PRT nová jídelna, kuchyň a ošetřovna. „Dříve jsme zraněné a nemocné museli ukládat do malého stanu se dvěma polními lůžky. Stejně nevyhovující byla i jídelna. Tato základna přitom slouží téměř sedmi stovkám lidí,“ říká velitel místní jednotky podplukovník Turjalaj.

Ošetřovna slouží zejména k rekonvalescenci zraněných a nemocných vojáků. „Vážně zraněné stále vozíme do sousední provincie na základní ošetření či operace. Tento prostor nám ale hodně pomůže, vojáci se doléčí v lepších podmínkách než dříve,“ chválí českou pomoc Turjalaj. „Teď je tady devět lůžek, což nám zatím stačí. Máme však nedostatek kvalifikovaných lékařů. Na všechny vojáky na základně připadají pouze dva,“ dodává velitel.

Již dříve PRT obnovil infrastrukturu na další lógarské základně ANA. V Altimuru nyní staví nové velitelství. To bylo rozmístěno v několika provizorních dřevěných budovách a stanech. „Stávající podmínky prakticky neumožňovali koordinovat náročnější operace, pracovat v noci či plánovat podle mapových podkladů,“ vysvětluje bezpečnostní expert PRT František Kříž.

Dokončený projekt zapadá do celkové strategie PRT, podle níž je podpora bezpečnosti jednou z hlavních priorit. „Projekt je součástí našeho komplexního přístupu. Zatímco vojenští kolegové se zabývají výcvikem afghánských vojáků a policistů, civilní část PRT se snaží zlepšit jejich zázemí, protože i to je důležité pro budování jejich kapacit. Kvalita armády a policie bude rozhodujícím faktorem v procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost do afghánských rukou, který v některých provinciích již začal. V Lógaru tento proces může začít již v příštím roce, takže význam podpory bezpečnostních složek se rychle zvyšuje,“ říká Petr Svačina, vedoucí civilní části PRT.

PRT se podílí také na podpoře afghánské policie: v provincii vybudoval například sedm nových policejních stanovišť a další dvě jsou ve výstavbě. Mezi další podobné projekty patří stavby ochranných zdí pro velitelství policie, dodávky vybavení či vybudování školícího střediska.

PRT

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies