VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MAREK NEČINA

Marek Nečina / Chrudimský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Policisty čeká za dva roky velké stěhování

Chrudim – Na kraji velké chrudimské průmyslové zóny vyroste do dvou let nové sídlo územního odboru Policie ČR. Jeho stavba přijde na 363 milionů korun, 85 procent nákladů pokryjí evropské dotace.

Platany se zbavují stromové kůry

Chrudim – V parčíku za kostelem na chrudimském Školním náměstí je půda na dvou místech zcela pokrytá stromovou kůrou, která se odloupala z kmenů a větví nad nimi rostoucích platanů. Trpí snad letité stromy nějakou chorobou nebo třeba nedostatkem vláhy?

Na místě stavby se rozezní klepání kladívek

Chrudim - Krajské ředitelství Policie ČR připravuje stavbu nového sídla pro chrudimské policisty. Areál se střelnicí, sportovní halou a například i s novými kotci pro služební psy vyroste na okraji velké západní průmyslové zóny.

Nebezpečnou lávku nahradí ještě letos nová

Hrochův Týnec - Oprava západní zámecké brány, rekonstrukce chodníků v Nádražní ulici, pokračující rekonstrukce kulturního domu, vestavba nových šaten v budově základní školy nebo stavba nové lávky pro pěší přes dopravně zatíženou státní silnici 1/17. Už z tohoto neúplného výčtu právě probíhajících prací je zřejmé, že stavebníci se v létě v Hrochově Týnci rozhodně nenudí.

V pokladně čeká herní plán

Vysočina - V sobotu pokračuje ve skanzenu cyklus nazvaný Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům. Program tentokrát patří soustruženým hračkám i dílničce s jejich výrobcem Aloisem Doležalem.

Pátku třináctého se snoubenci nebojí

Chrudimsko - Pátek třináctého nepatří sice na Chrudimsku k nejpopulárnějším svatebním termínům, ale přesto se zdá, že pověrčivých svatebčanů ubývá.

Ve slatiňanském parku se pracuje, prohlídky interiérů však běží dál

Slatiňany - Obnova slatiňanského zámku a přilehlého parku pokračuje pracemi venku i uvnitř. Zámek ale zůstává nadále přístupný pro návštěvníky.

Letní kino začne zase promítat

Chrudim - Dobrá zpráva přišla od Jana Axmanna, dramaturga chrudimského Leťáku: Letní kino začíná v pátek 13. července zase promítat!

Z přehrad na Chrudimsku mizí zásoba vody, v krajině schnou stromy

Chrudimsko - Hladina vody v přehradách na Chrudimsku setrvale klesá. Týká se to jak vodních nádrží v Hamrech, Seči a Křižanovicích, napájených řekou Chrudimkou, tak i přehrady v Pařížově, doplňované řekou Doubravou.

Pomozte odkrýt dávné mořské dno

Mladoňovice - Nemáte program na odpoledne a pobýváte rádi na čerstvém vzduchu?

Rvačka v Prachovicích zaměstnala záchranáře

Prachovice - Krátce po středeční 19. hodině přistával v Prachovicích vrtulník letecké záchranné služby. Sanitní vozy a Policie ČR už byly na místě v sídlišti Bučina.

Orel má nový obecní úřad. Do dvou let bude i školka

Orel - „Šlo to i bez úvěrů nebo bez zásadních dotací,“ říká starosta Orle Vladimír Příhoda, když mluví o nedávno dokončené stavbě nového obecního úřadu. Ta přišla, i s příslušným vybavením, na zhruba 14 milionů korun. Teď by v obci rádi postavili ještě novou mateřskou školu.

Na Veselém Kopci zavoní dřevo

Veselý Kopec - Ve statku z Mokré Lhoty v areálu veselokopeckého skanzenu pokračuje i dnes výstava věnovaná zakladateli muzea v přírodě Luďku Štěpánovi.

Promítání chrudimského letního kina zastavila porucha

Chrudim - Letní kino v Chrudimi nepromítá kvůli technické poruše na promítačce, kterou se prozatím nepodařilo opravit.

Z Novoměstské kašny už nevyteče ani kapka vody

Chrudim - Po nedávné úpravě okolí chrudimské Novoměstské kašny se samotná kašna dočkala nové olověné vany.

Přes Proseč neprojedete až do konce září

Proseč, Krouna, Hlinsko – „Přes Proseč, nebo přes Krounu?“ Tuhle otázku si dnes kladou na křižovatce nad Předhradím mnozí řidiči, jedoucí ze severního směru od Chrudimě, Chrasti či Skutče a pokračující ve směru na Borovou u Poličky nebo i jinam na Vysočinu.

Keramika uchová otisky ratolestí

Heřmanův Městec - „Keramické otisky“, to je název keramické dílny, určené rodičům s nejmenšími dětmi, která se uskuteční v úterý 10. července v heřmanoměsteckém rodičovském centru Radovánek.

Chrudimáci volají po častějším kropení ulic

Chrudim – V horkém letním počasí představuje průjezd cisternového vozu s kropičkou alespoň chvilkové vítané osvěžení. V Chrudimi si ale lidé takových chvilek příliš neužijí. Technické služby města mají k dispozici pouze jedno velké cisternové auto a jeho osvěžující obsah je určen především horkem sužované veřejné zeleni.

Včelí stezka nabídne zábavu i poučení

Vysočina, Veselý Kopec – Letní program „Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům“ pokračuje dnes a zítra dalším dílem.

Přestavba Kabeláčova mlýna se už projektuje

Slatiňany – Město udělalo další krok k přestavbě bývalého Kabeláčova mlýna. Podepsalo smlouvu o vypracování projektové dokumentace s výherci architektonické soutěže na rekonstrukci celého objektu.

Kamera pohlídá auta parkující Na Šancích

Chrudim – Městský kamerový a dohlížecí systém opět rozšířil své kapacity a dosah. Městská policie má nyní dohled také nad parkovištěm poblíž pošty Na Šancích.

Začíná hudební festival Yanderov

Chrudim – Ve středu 4. července odstartuje 23. ročník hudebního festivalu Yanderov. Co nabídne?

Chrasteckým zákoutím dominují hromady šrotu

Chrast – V Chrasti lze porůznu narazit až na dvoumetrové hromady nepotřebného harampádí. Jde o takzvaný velkoobjemový odpad, připravený na jeden z deseti každoročních svozových termínů.

Policisté přesídlí do nového areálu

Chrudim – Krajské ředitelství Policie ČR připravuje stavbu nového sídla pro chrudimské policisty. Areál se střelnicí, sportovní halou a například i novými kotci pro služební psy vyroste na okraji velké průmyslové zóny.

V Rosničce vyhlásili zákaz koupání, pohoršit si může i Seč

Pardubický kraj – Vzorky odebrané na počátku léta prokázaly zhoršenou kvalitu koupacích vod ve dvou přírodních koupalištích v Pardubickém kraji.

Loutkáři zahrají dětem v kempu

Seč – Také během letošních letních prázdnin budou moci návštěvníci sečského letoviska zhlédnout četná loutková i malá divadelní představení.

Zažijte Léto v Zemi Keltů

Nasavrky - Děti i dospělí mohou využít prázdninové nabídky Země Keltů. Od čtvrtka 5. července do neděle 8. července se v jeho rámci v nasavrckém skanzenu uskuteční „Dny metalurgie“ s podtitulem „Kov čtyřikrát jinak“.

Chrudimí prošel Loutkářský štrúdl

Chrudim – O víkendu pokračoval program 67. ročníku festivalu Loutkářská Chrudim. Po prvních pátečních představeních a po koncertu kapely Yo Yo Band došlo v sobotu na tradiční průvod zvaný „Loutkářský štrúdl“.

V Rané oslaví příchod prázdnin

Raná – Na parketu v Rané se v sobotu 30. června koná „Zahájení prázdnin“.

Řeka zarůstá trávou a křovisky

Chrudim – Břehy řeky Chrudimky připomínají na mnoha místech samotné Chrudimě tropickou džungli.

Dřevo zmizelo hned ze tří skládek

Heřmanův Městec – Více než třicet krychlových metrů palivového dřeva a pět metrů dřevěné kulatiny. Taková je bilance krádeží, zaznamenaných v uplynulých dnech hned na třech skládkách dřeva u obce Tasovice.

Královnička zavítá na Lichnici

Třemošnice, Lichnice – V pátek 29. června v 16 hodin se uskuteční „Vítání královničky Železných hor na Lichnici“.

Na Veselém Kopci si připomínají dílo zakladatele skanzenu

Vysočina, Veselý Kopec – „Myšlenka zrozená před půl stoletím“, tak se jmenuje výstava instalovaná ve statku z Mokré Lhoty v areálu veselokopeckého muzea v přírodě.

V Chrudimi zemřel kníže Břetislav. Tak poprvé město zmínil Kosmas

Chrudimsko – První historická písemná zmínka o městech a obcích na Chrudimsku pochází z roku 1055 a je věnována právě Chrudimi. Kosmas město zmínil jako místo úmrtí českého knížete Břetislava I.

Muzeum vydalo knihu věnovanou tvůrcům večerníčků

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (MLK) vydává publikaci Pohádkový život rodiny Lamkových. Slavnostní křest publikace proběhne v úterý 3. července v rámci 67. ročníku festivalu Loutkářská Chrudim.

Soutěž je určena mladým talentům

Chrast – V Městském muzeu Chrast pokračuje výstava ilustrací, kreseb a grafiky Jiřího Fixla s názvem „Nebojte se knížek“.

AKTUALIZOVÁNO

Řidička felicie zraněním podlehla

Klešice - Mezi obcemi Klešice a Jezbořice došlo v úterý kolem 17. hodiny k tragické dopravní nehodě.

Chrudimský sběrný dvůr změní od této soboty adresu

Chrudim – Potřebujete se zbavit vysloužilých elektrospotřebičů, nepotřebných krámů, nebo třeba starých pneumatik? Na odvoz tohoto odpadu do sběrného dvora Technických služeb v chrudimské ulici Obce Ležáků máte poslední tři dny! Sběrný dvůr bude poté kvůli rozsáhlé rekonstrukci v období od 30. června až do konce prázdnin uzavřen.

Na Veselém Kopci se představují mistři tradičních řemesel

Veselý Kopec – V muzeu v přírodě na Veselém Kopci pokračuje o nadcházejícím víkendu 30. června a 1. července dalším dílem letní pásmo zábavných a naučných programů nazvané „Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům“.

V ulicích přibude aut, zlobí se lidé z domů pod Kopanicí

Chrudim – Bezmála sedm set Chrudimáků se podepsalo pod námitky vznesené vůči stavbě bytového komplexu pod chrudimskou Kopanicí. Firma developera Milana Kušty tu chce postupně postavit 140 bytů, přičemž polovina z nich má být k nastěhování už v září příštího roku.

Loutkářská Chrudim se blíží

Chrudim – Tradiční přehlídka loutkového divadla se blíží.

Obyvatelé Hlinska získají přehled o každé kapce vody

Hlinsko - Dokonalý přehled o množství odebírané pitné vody. To je jen jedna z výhod, kterou nabízí obyvatelům Hlinska projekt chytrých vodoměrů. Ten ve městě právě vstupuje do své poslední etapy.

Chrudim umořuje dluh, chce mít prostor na další investivce

Chrudim – Zadlužení města Chrudim klesá. Podle právě schválených výsledků hospodaření za uplynulý rok činily nesplacené úvěry města přibližně 60 250 000 korun. V dobách největšího zadlužení to přitom bylo výrazně přes 100 milionů.

Trasa cyklobusu je letos delší

Chrudim – Také o nadcházejícím víkendu mohou cyklisté na Chrudimsku využít nabídky cyklobusové linky. Letošní novinkou je, že linka společností Arriva nekončí v Železných horách, ale pokračuje dále do Žďárských vrchů s cílovou stanicí až v Poličce.

V lesích chrudimské Podhůry přibylo zábavy

Chrudim – Návštěvníkům rekreačních lesů v oblasti chrudimské Podhůry teď začaly sloužit na tamější naučné stezce výrazně doplněné a aktualizované informační tabule. Aktualizovány byly jejich mapové, textové a obrazové části.

V Hrochově Týnci otevřou zrekonstruovaný kulturní dům

Hrochův Týnec – Dokončovacími pracemi, spočívajícími například v pokládce parket a v instalaci nezbytného příslušenství, byla v červnu dokončena rekonstrukce kulturního domu v Hrochově Týnci.

Houby rostou jen tam, kde pořádně pršelo, říká mykolog

Hlinsko – Amatérský mykolog Jiří Laštůvka zaznamenal v červnu v lesích na Chrudimsku celou plejádu zajímavých houbařských úlovků. Nejedlé druhy si jen vyfotil a plodnice ponechal na místě, ale i těch jedlých byla tak pestrá směsice, že se domů do Hlinska několikrát vracel s plným košíkem.

Chrudim zrestaurovala hrob slavného divadelníka

Chrudim – Město Chrudim zrestaurovalo hrob svého slavného rodáka Jana Nepomuka Štěpánka, významné osobnosti českého národního obrození. Oprava hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze následovala po jeho loňské adopci.

Chrudimské lesy překročily hranici kůrovcové kalamity

Chrudim – Lesní porosty na Chrudimsku strádají v důsledku letošního teplého a suchého jara. Teplo podpořilo zejména vývoj kůrovce. S jeho zvýšeným výskytem se teď musejí vypořádávat například pracovníci společnosti Městské lesy Chrudim.

Oprava kostelní střechy bude letos dokončena

Chrudim - Zastupitelé města Chrudim v pondělí přidělili půl milionu korun z městského rozpočtu ve prospěch účelové dotace na opravu střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT