Paní Evu dům nadchl, a tak ho manželé koupili a uplynulých jedenáct let věnovali spoustu energie, aby kulturní památku citlivě a s ohledem na původní konstrukce obnovili. Řadu prací dělali svépomocně, ačkoli jsou oba v důchodovém věku. „Když jsme dům koupili, byl v šíleném stavu. Z přízemí jsme viděli téměř do nebe, také přístěnek byl v hrozném stavu,“ zhodnotila paní Francová.

Rezidentní bydlení vznká v areálu bývalé Léčebny zrakových vad ve Štramberku. Takto vypadal areál v lednu 2021.
Z bývalé léčebny působivé byty. Ve Štramberku vzniká nové rezidenční bydlení

Protože se ale pohybuje v okruhu přátel, kteří se zabývají restaurátorstvím, historií a uměním, vyžádala si odborné poradenství. „Chodila jsem si pro rady za kadaňským restaurátorem Petrem Novotným, který pracoval i na obnově památek v Českém Krumlově. Myslel si stejně jako naši známí, že jsme šílenci, když do něčeho takového jdeme. Doporučil nám ale firmu specializovanou na kostelní střechy a truhláře, který vyrobil dřevěné repliky původních oken. Našli jsme si také firmu poblíž Chrudimi, která dělá ručně štípané šindele,“ doplnila 65letá Chomutovanka.

Řadu prací manželé provedli sami. Renovují si nábytek i dveře a podlahu přístěnku vyložili kameny tak, jak to kdysi bývalo zvykem.

Jedné z místností dnes dominují velká kachlová kamna, která si paní Francová nechala vyrobit podle vlastního návrhu od mistra kamnáře. Dokážou vyhřát celý dům. Kuchyň a pokoje zdobí její půvabná keramická dílka a fotografie.

Z města do hor

Manželé dlouhodobě žijí v Chomutově, kde také přes dvacet let provozovali cestovní kancelář. Podzim života by rádi strávili v horském domě, kterému věnovali tolik úsilí.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
VIDEO: V Ostravě vznikne Organica, budova za miliardu. Přesune se tam i Tieto

  Už teď jsou součástí dění v Kalku. Eva Francová se před lety stala kronikářkou a podle jejího návrhu byly také zhotoveny nové mříže u vstupu do kostela sv. Václava i vstupní dveře a okna pro dvě místní kapličky. Manžel Zdeněk, který sbírá historické pohlednice Chomutova a okolí, je autorem řady obecních kalendářů a v kaleckém kostele sv. Václava má stálou výstavu.