Bylo 30. dubna 1990, kolem deváté hodiny ranní. Obyčejné pondělní dopoledne na vesnici. Irena T., obyvatelka středočeského Klučova, šla přes ulici ke švagrové Ivance Kudláčkové pro prádlo. Tuctová venkovská selanka, která se ovšem brzy změnila v nečekaný, o to děsivější horor.

“Nikde nebylo zamčeno, myslela jsem si, že je už švagrová vzhůru. Šla jsem do kuchyně a zavolala jsem: Tak co, snad ještě nespíš? Nikdo se neozýval, stoupla jsem si mezi otevřené dveře obývacího pokoje a podívala se na gauč, na kterém švagrové spávala. Na gauči nebyla, tak jsem udělala dva kroky do místnosti…
A pak jsem ji uviděla ležet na koberci.

Byla v pozici na zádech, viděla jsem jen holé nohy. Měla je od sebe, viděla jsem krev na jejím těle i na koberci, hlavu měla zvrácenou! Dostala jsem ohromný strach, něco jsem začala křičet… Ještě jsem se ohlédla na druhý gauč pod oknem. Všimla jsem si ho proto, že závěs, který rozděloval místnost, byl odtažený… Na gauči ležela Mirka. Viděla jsem její roztažené nohy a krev! Přestalo mi to myslet, doslova jsem řvala jako pominutá a vyběhla jsem ven.“

Za necelou hodinu pracovala už v domě s číslem popisným 158 výjezdová skupina z kraje. Počet zavražděných žen se rozrostl na tři a zkušeným kriminalistům bylo zakrátko jasné, že čelí případu, který jen tak nemá v české historii obdoby. Vyhodnotit správně všechny stopy na místě činu někdy znamenalo zabrousit z věcné kriminalistiky do detektivních dedukcí.

Sexuální motiv

V obývací ložnici ležela na válendě dcera Ivana (nar. 1968). V obývací místnosti byla mrtvola matky Ivanky (1945). Vlevo za dveřmi, v ložnicové části obývací místnosti, stála pohovka, na které spočívalo tělo dcery Miroslavy (nar. 1972). Poloha a vysvlečení zavražděných žen jasně svědčilo o sexuálním motivu zločinu. Každé ze zakrvácených těl mělo na sobě několik bodných a bodnořezných ran.

Výmluvným přitakáním tomuto faktu byl nález čtyř řeznických nožů, znečištěných krví. Dva z toho měly zlomenou čepel (jednu z nich vytáhli hluboko z útrob matky Kudláčkové teprve soudní lékaři). Dodejme, že do jednopatrového domku vnikl pachatel nejspíš neuzavřenými a mechanicky nepoškozenými dveřmi. Za pozornost také stál žebřík, přistavený ke koupelnovému okénku, s ochrannou síťkou odtrženou zvenčí. Okénko mělo rozměry 40 x 40 centimetrů - dovnitř by tímto otvorem prolezl leda „střízlík“. Chlap sušinka, který ubodá tři dospělé ženy?

Další záhadu představoval nález dvou šálků s lógrem, postavených u dřezu. Žádná z nedělních návštěv, která prošla „domem smrti“, kávou ovšem pohoštěna nebyla. Naopak, svědkové se shodli na tom, že Kudláčkovy kávě ani dost málo neholdovaly. Pitva potvrdila předpokládaný mechanismus smrti: opakovaná bodnutí nožem, zasahující vnitřní orgány a způsobující vnitřní zakrvácení.

Z obětí se výrazně bránila jen matka, o tom svědčila její pořezaná předloktí, obě dcery jako by smrt zastihla ve spánku. Důležitý moment, který se zúročil až za 13 let, znamenal nález spermatu v genitálu nejmladší oběti. Obdobný vzorek byl zajištěn také na šátku a předmětech v jejím okolí. Podařilo se také vysvětlit existenci řeznických nožů: do domu je nepřinesl pachatel, ale zůstaly tu po zabíjačce z 21. dubna 1990, kdy matka Kudláčková požádala řezníka, aby jí na nějaký čas nože nechal na porcování a vykosťování masa.

Pokračování v pátek

Viktorín Šulc