Macháček byl fakturant, „bílý kůň“, který objednával a kupoval zboží na fakturu, ale nikdy nezaplatil. Šlo o notorický kriminální jev první půlky 90. let minulého století. Většinou také platilo, že fakturanti neberou zboží pro sebe, ale pro někoho, kdo koníky „pase“.

V Macháčkově případu to byl Roman Fero, podivně zbohatlý mladý muž. Když putoval do vazby, rozvázaly se jazyky do té doby oddaným podřízeným. Klíčovou hodnotu pak měla výpověď dalšího člena skupiny Matúše Horušky: „Macháček si nasral do bot. Dostával slušný peníze, ale chtěl pořád víc. Ten večer jsem byl u Danka a Banyak tam přivezl Macháčka. Že ho máme za odměnu zlikvidovat. Já řekl, že to neudělám. Banyak na to, že je to rozkaz, jinak Fero oddělá nás. Bavili jsme se cikánsky, takže Macháček, který byl navíc ožralý, nám nerozuměl.“

Kladivem do hlavy

Uprostřed noci z Broumova odjelo trio Danko, Horuška a Macháček směrem do lesů za obcí Vernéřovice. Přídech černého humoru obsahovala pasáž výpovědi, kde Horuška vzpomínal, jak se před nimi Macháček vychloubal, že je bohatý, protože dělá pro Fera. Ten se o něj stará a posílá s ním všude ochranku… „Já pořád Macháčka vidím, jak spokojeně sedí v tom autě!“ otřásal se Horuška hrůzou. „Vytáhli jsme ho ven, sám už nedokázal vystoupit. Byla dost tma, ale zahlídnul jsem, jak mu dal najednou Danko ránu kladivem do hlavy.“

Ze zvuku, které udělal náraz kladiva do hlavy, se mu prý udělalo špatně. „Musel jsem zvracet. Danko mi podával kladivo, ale já ho nechtěl vzít do ruky. Tak Danko Macháčka ještě asi dvakrát praštil do hlavy. Tělo jsme svlékli a odtáhli pod nějakou chatku.“ Nebyl tak splněn Banyakův zásadní pokyn: totiž odříznout mrtvole hlavu i ruce - a někde je odděleně zakopat!

Devětkrát trestaný Danko aktérství vraždy popíral. Použil přitom poněkud zvláštní logiku: „Měl jsem tři fakturanty. Dva jsou v base, jeden je venku za hranicemi. Udělali pro mne faktury za dva a půl miliónu a žádnýho jsem nezabil. Tak proč bych zabíjel Macháčka za stotisícovou odměnu?“ Čím dál hlouběji rozkrývala kriminálka předivo gangu - brzy bylo jasné, že Macháček nezůstane jedinou obětí!

Pokračování v úterý

Viktorín Šulc