Ti okamžitě kontaktovali zástupce kontrolního oddělení Úřadu práce (ÚP) v Chrudim a společně se vydali na staveniště. Doklady totožnosti tam neočekávané „návštěvě“ v policejním voze předložili tři muži. „Zjistili jsme, že jsou evidováni v databázi nezaměstnaných a pobírají podporu. Přivydělat si přitom legálně mohou, ale vzhledem k tomu, že nám nic neohlásili, čeká je účast ve správním řízení,“ uvádí vedoucí kontrolního oddělení ÚP v Chrudimi Jan Vichr. Dva „černí“ dělníci budou za to, že příležitostnou práci předem nenahlásili, potrestáni. Úřad práce je totiž vyřadí z evidence na šest měsíců. Teprve poté mohou opět zažádat o podporu.

Podobné případy se občas stávají. „Některá oznámení jdou však těžko zjistit. To, že kdesi u Chrudimě pracují kopáči, zanesení do evidence, je pro nás nevyužitelná informace,“ dodává závěrem Vichr.

Lidé, kteří jsou evidováni jako nezaměstnaní na úřadu práce a přitom se nechávají najímat na stavby nebo vykonávají jinou výdělečnou činnost, jsou povinni ohlásit „brigádu“ nejpozději jeden den před nástupem do práce. Zákon jim přivýdělek toleruje. Pokud tak neučiní, mohou očekávat sankci ve formě odebrání podpory. Úřad práce Chrudim se na „černochy“ zaměří intenzivněji, a to díky těsnější spolupráci směstskou policií. „Ano, už jsme měli kvůli této záležitosti jednání,“ potvrzuje strážník Josef Kudrnka pověřený vedením Městské policie Chrudim.