Jen za červen a červenec jich bylo 240. K největším událostem v červnu patří požár ze 17. června , kdy plameny olizovaly bývalý hotel, který byl přestavován v Seči-Počátkách. V objektu se v době požáru nacházela osoba, která stačila před plameny utéci. Jednalo se o rozsáhlý požár, který na místě likvidovalo pět hasičských jednotek. Příčinou vzniku ohně byla technická závada na elektroinstalaci. Škoda na budově a uloženém stavebním materiálu i nářadí činí 2,6 milionu korun.

„Mezi zajímavé události za uplynulý měsíc můžeme zařadit zásah hasičů z 25. července, kdy byli chrudimští hasiči přivoláni k zavalenému muži nedaleko Lukavice. Traktor, který měl technickou závadu, sjel do příkopu a na svah, kde se převrátil. Ještě před samotným převrácením řidič z kabiny vyskočil. Učinil to ale tak nešťastně, že se traktor převrátil právě na něj. Celá událost se stala na opuštěné cestě. Naštěstí kolem projížděli cyklisti, kteří událost nahlásili hasičům. Ti použili k vyproštění zavaleného muže vysokotlaké vaky, kterými nadzvedli traktor a vyprostili zraněného, který byl ihned převezen do nemocnice,“ informuje krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. Červencová statistika eviduje i tragickou autonehodu z 29.7. u Seče, při kterése stala obětíteprve čtyřletá holčička.

HZS Pardubického kraje - Tisková zpráva z 16. srpna 2007


Od počátku roku hasiči zasahovali u 3440 událostí. Včervnu a červenci likvidovali zejména nakaženou drůbež

Za uplynulé dva měsíce (červen a červenec) 2007 zasahovali hasiči Pardubického kraje celkem u 1084 událostí. Od počátku roku se jedná o 3440 událostí (Pardubice 868, Chrudim 730, Svitavy 763, Ústí nad Orlicí 1079).

V červnu se jednalo o 586 událostí (Pardubice 135, Chrudim 136, Svitavy 105, Ústí nad Orlicí 210). Během června hasiči likvidovali celkem 47 požárů (Pardubice 15, Chrudim 13, Svitavy 6, Ústí nad Orlicí 13) a zasahovali u 123 dopravních nehod (Pardubice 21, Chrudim 31, Svitavy 32 a Ústí nad Orlicí 39).Mezi další výjezdy patřily „technické pomoci“, tedy zásahy při nichž bylo nutné například pomoci lidem, kteří uvízli ve výtahu, či nouzově otevřít byt nebo odstranit nebezpečný hmyz (pouze jednalo-li se o ohrožení žiota). Těchto výjezdů bylo vkraji celkem 270 (Pardubice 70, Chrudim 42, Svitavy 44 a Ústí nad Orlicí 114).

K událostem snejvětší škodou se zařadí požár ze 17. června , kdy plameny olizovaly bývalý hotel, který byl přestavován vSeči-Počátkách. Vobjektu se vdobě požáru nacházela osoba, která stačila před plameny utéci. Jednalo se o rozsáhlý požár, který na místě likvidovalo celkem 5 hasičských jednotek. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci. Škoda na budově a uloženém stavebním materiálu i nářadí byla vyčíslena na 2 600 000 korun. Půl milionovou škodu způsobily plameny 22. června 2007 ve Studnici. Hořela zde ocelová kolna, ve které byla uskladněna sláma vbalících a technika. Hasičům se podařilo zobjektu o rozměrech 40x15 m zachránit 2 traktory. Jeden traktor se ale před plameny už zachránit nepodařilo. Příčinou vzniku požáru bylo samovznícení uskladněného sena.

Včervenci hasiči zasahovali celkem u 498 událostí (Pardubice 110, Chrudim 1102, Svitavy 114, Ústí nad Orlicí 172). Hasiči likvidovali 60 požárů na území kraje (Pardubice 15, Chrudim 20, Svitavy 12, Ústí nad Orlicí 13) a odstraňovali následky 126 dopravních nehod (Pardubice 30, Chrudim 25, Svitavy 40 a Ústí nad Orlicí 31).

Mezi zajímavé události za uplynulý měsíc můžeme zařadit zásah hasičů z 25. července 2007, kdy byli před polednem chrudimští hasiči přivoláni kzavalenému muži nedaleko Lukavice. Traktor, který měl technickou závadu, sjel do příkopu a na svah, kde se převrátil. Ještě před samotným převrácením řidič zkabiny vyskočil. Muž vyskočil ale tak nešťastně, že se traktor převrátil právě na něj. Celá událost se stala na opuštěné cestě, kde téměř nikdo nechodí ani nejezdí. Naštěstí kolem po chvíli projížděli cyklisti, kteří uviděli převrácený traktor a celou událost nahlásili na operační a informační středisko hasičů. Přivolaní hasiči použili kvyproštění zavaleného muže vysokotlaké vaky, kterými nadzvedli traktor a vyprostili zraněného muže, který byl ihned převezen do nemocnice.

Tragédie se stala 29. července 2007, kdy vodpoledních hodinách na silnici mezi Sečí a Kovářovem zemřela při dopravní nehodě malá holčička. Jednalo se o nehodu osobního a nákladního automobilu. Z osobního automobilu museli hasiči vyprostit dvě osoby - řidiče a malou holčičku. Na místo byl přivolán i vrtulník. Hasiči po vyproštění osob prováděli i předlékařskou pomoc. Čtyřletou holčičku se ale bohužel záchranářům oživit nepodařil.

Hasiči zcelého kraje během uplynulých dvou měsíců zasahovali u mimořádné události – ptačí chřipky. Zasahovali na farmách vTisové, Noříně, Netřebech a Kosoříně a preventivně byly likvidovány i chovy vZářecké Lhotě a Loučkách). Na likvidaci nakažené drůbeže se podílelo celkem 557 hasičů (při červencovém zásahu pomáhali hasičům zPardubického kraje i kolegové z11 krajů). Hasiči likvidovali 169500 kusů drůbeže z26 zemědělských objektů (hasiči neprováděli likvidaci drůbeže drobných chovatelů) a pod rukama prošla hasičům a vojákům drůbež o celkové hmotnosti 642 tun. Doba zásahu hasičů je spočítána na 403 hodin.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí, HZS Pardubického kraje