„Nejčastěji se jednalo o odstraňování vyvrácených stromů a větví, které tvořily překážky v silničním provozu, dále o čerpání vody ze zatopených sklepů a komunikací a dalších suterénních prostor, likvidaci spadlých drátů vysokého napětí, které v několika případech zapálily porost,“ uvádí mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková. Hasiči podle ní zasahovali s motorovými pilami, čerpadly, ale i výškovou technikou v Trhové Kamenici, Klešicích, Bojanově, Seči, Běstvině, Morašicích, Stolanech, Prachovicích a Ronově nad Doubravou.

Voda plná bahna a rostlin znovu spláchla Morašice. V této obci byli lidé vytopeni už potřetí během jediného měsíce. Helena Pekařová například se svojí rodinou vymetala vodu a bahno ze svého domu. Když voda opadla, nemohli ani nánosy bahna spláchnout proudem vody, protože od blesku vypadl elektrický proud. „Bylo znát, že jsme se na tuto situaci už připravili a od posledních průtrží nechali kolem plotu hráze, čímž se zabránilo vlití bahna a vody ze všech stran,“ tvrdí Helena Pekařová. Obec se rovněž postarala po druhé silné povodni o vyčištění koryta místního potoka. Ale ani to nepomohlo před opětovným „spláchnutím“ Morašic.

K dešti se ve čtvrtek přidal silný vítr. V důsledku toho spadl mezi Chrudimí a Bylany na silnici mohutný topol. V Kozojedech spadly smrky, v Markovicích si vítr pohrál s bilboardem, který poslal nekompromisně k zemi. Ve Stolanech řádila voda v zahradách a garážích. Ve vodě zmizela i hráz rybníka, proud zřejmě odnesl i část ryb. „Za pomoc děkuji místním hasičům,“ říká zdejší starostka Petra Kořínková⋌