Podle slov revírníka Františka Plíška šlo asi o dvanáctileté stromy, z nichž po nájezdu zlodějů zbyla jen torza. „Můžou uschnout, existuje také hrozba napadení kůrovcem a v případě, že by napadl mokrý sníh, tak zbytky stromů zcela rozláme,“ vyjmenovává rizika revírník Plíšek.

„Takoví lidé si nedokáží představit, co je to za práci, než strom vyroste. Nejde jen o nákup samotných sazenic, ale něco stojí i oplocenky a jejich údržba,“ dodává Plíšek.

Jak uvedl vedoucí Správy Chraněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta, větší problémy zatím pracovníci správy nezaznamenali. „Ale pozor! Je před námi ještě poslední víkend a speciálně jedle budou v největším nebezpečí. Právě pro tento druh chodí lidé až na poslední chvíli,“ varuje Bárta.

Nejde jen o peníze

Pokud by měla být vyčíslena finanční škoda na zmíněných ukradených jedlích v lokalitě Nad Střelnicí tabulkově, jde zhruba o patnáct stovek. František Bárta ji však odhaduje po započítání všech nákladů až na šest tisíc korun.

„Rozhodně jde minimálně o přestupek. Pokud by k takové události došlo v chráněné oblasti, byl by to i trestný čin poškození životního prostředí,“ říká Bárta.