Při Šandově pohřbu zvonil Stodola umíráčkem, dokonce dostal od nebožtíkovy rodiny výslužku ze smuteční hostiny - a doma si upřímně pochvaloval, jak se poměl!

Říká se po Slavošově, že při pohřbu měla 68letá Růžena Skohoutilová významně prohlásit, že kritické ráno dobře viděla zadním oknem, kdo leze k Šandovi přes plot… Byl to signál k odstranění svědka, nebo Stodolovy přilákaly ženiny šperky?

Překopaná půdabez povšimnutí

Tak či tak, 28. listopadu 2001 Skohoutilová zmizela. Příbuzní marně upozorňovali na podezřelé markanty v bytě. Rozbitá skleněná výplň vstupních dveří, malé krevní stříkance na různých místech nebo hlína z rozsypaného květináče, nic z toho policisty nevzrušovalo. A tak si nikdo ani nevšiml čerstvě překopané půdy na zahradě…

Paní Růženu našel až 4. května 2002 její syn. Když zatloukal kůly pro fóliovník, vynořila se z hlíny ruka! Pátrání po vrahovi vedlo do ztracena, přesně řečeno, obviněná čtyřčlenná skupina Rusů, žádných andílků, neměla s tímto činem nic společného.
Vraždili opět Stodolovi: vloupali se ráno do domku oběti, Dana udeřila starou paní opakovaně do hlavy, aby z ní dostala, kde jsou peníze. Pak ji uškrtili šátkem a zadusili polštářem.

Do jámy k tělu naházeli doklady, denní šaty a pár předmětů denní potřeby, aby vzbudili dojem, že Skohoutilová na delší čas odcestovala.
Na slavošovském hřbitůvku leží blízko sebe tři oběti manželů Stodolových. „Co na to říct?“ glosuje někdejší události jeden z hostů v místní hospodě. „Smrt chodila mezi námi!“

Nad podezřenímjen mávli rukou

Přesný význam těchto slov vám dojde, když stojíte u někdejšího bydliště Stodolových. Vzdálenost k domům Šandy, Skohoutilové a další oběti - 81letého Josefa Maliny - je neuvěřitelně malá, Stodolovi doslova vraždili „na pětníku“!

Avšak co bylo podezřelé místním obyvatelům a laikům, nad tím policejní profesionálové mávli rukou.

Jak a proč zemřel koncem října 2002 důchodce Malina? Rád se mezi lidmi chlubil, že má našetřeno hodně peněz. Stodolovi oběť svázali, bitím a škrcením si vynucovali informace o schovaných penězích nebo vkladních knížkách. Během útrap starý muž zemřel.

„Když je mrtvej, tak je mrtvej,“ prohlásil Stodola. „Teď ho pověsíme na půdu a bude to vypadat, jako že se oběsil sám.“ Jenomže špagát se přetrhl. „To nemůžeš viset, hajzle!“ rozčílil se Stodola a do mrtvoly kopl. Stodolová prohlásila, že na to nemá nervy, že jde domů…

Vražda? Nebo běžná manželská hádka? Spíš to druhé, protože nikdo z policistů si nepoložil otázku, jak se poloslepý Malina - jeho brýle s 12 dioptriemi zůstaly v kuchyni - vyškrábal na půdu a tam manipuloval se stoličkou i se smyčkou z kabelu?

Pohoda… Jasně, pohoda. Především pro vrahy!

Pokračování ve čtvrtek 4. října.

Viktorín Šulc