Kriminalistům se podařilo objasnit přes 47 případů. Z osmi regionů ČR tak východním Čechám patřilo v počtu kriminálních činů šesté místo, v objasněnosti zaujaly čtvrtou příčku. Na včerejší tiskové konferenci to uvedli představitelé východočeské policejní správy.

Přispěla kauza Zelenka

K meziročnímu nárůstu o 190 případů došlo u násilných trestných činů, jako jsou vraždy, loupeže, ublížení na zdraví a vydírání. Podle ředitele východočeské policie Petra Přibyla výrazně, ze 42 na 16 případů, ubylo vražd.

„Je to ovlivněno i případem Petra Zelenky, který byl v předchozím roce,“ poznamenal. Zatímco v roce 2006 východočeští krimonalisté objasnili všechny spáchané vraždy, vloni se jim v jednom případě nepodařilo pachatele vypátrat.

Nejbezpečnější region

Všechny okresy regionu vykazují za loňský rok nárůst kriminality. Nejnižší byl na Orlickoústecku (4,65 procenta). Meziročně se na východě Čech snížila objasněnost trestných činů, téměř o 3,6 procenta. Největší propad v tomto ukazateli zaznamenalo Svitavsko, o zhruba sedm procent. Trutnovsko jako jediné zvýšilo objasněnost kriminálních činů, a to o 0,01 procenta.

Podle správy východočeské policie nárůst kriminality není jevem mimořádným, ale spíše cyklickým. „I nadále patří východní Čechy k nejbezpečnějším regionům České republiky,“ ujistil Petr Přibyl.