Okamžitě se mezi lidmi vzedmula vlna emocí, léto 1954 bylo rázem drsnější, než by napovídal pohled na teploměr. Fakt, že se pachatel nepozorovaně pohybuje na místě činu a odchází z něj prakticky nikým nepozorován, dostával dík přirozenému lidskému strachu, ale taky davové psychóze, punc řádění nepolapitelného přízraku s nadpřirozenými schopnostmi.

Kriminalistům nezbylo než se otřepat a začít znovu. Kromě už známé nábojnice našli detektivové poblíž místa činu stopu obuvi velikosti č. 42. Konečně došlo k založení zvláštní operativní skupiny, v podstatě výkvětu tuzemské kriminalistiky, která vnesla do případu organizovaný řád pátrání. V trojúhelníku Most - Chomutov - Litvínov (všechno totiž naznačovalo, že právě zde pachatel bydlí nebo pracuje) byli od této chvíle systematicky prověřováni všichni muži, blížící se svými fyzickými parametry a sklony k předpokládanému pachatelovu „portrétu“.

Ovšem ten byl chudý, zoufale chudý, vždyť vycházel především z nočního dobrodružství Eleny Marmonové či popisu, podaného několika ustrašenými děcky: mladý, malý, hubený, s pichlavýma očima, s průměrnou velikostí obuvi, často jezdící na kole… Řídkost síta odpovídala počtu podezřelých a postupně též prověřovaných - dohromady se jednalo o 25 000 osob!

Přišlo další léto, prázdniny 1955. V červnu uplynulo třetí výročí Marie Dvořákové, v červenci zas první výročí smrti Jiřiny Helmichové… Začal srpen a pořád panoval divný klid. Umrtvil vraha strach z dopadení? Nebo plánuje další zločin? “Něco viselo ve vzduchu. Cítili jsme to všichni, jako by ta možná vražda vyzařovala nějaké fluidum. Hlídkovalo se na všech možných místech,“ vzpomíná major František Švandrlík.

„Při kontrolách jen tak se procházejících mužů a prověřování jejich alibi vyšla najevo nejedna nemanželská avantýra. Typovali jsme s jedním kolegou lokality, kde by se pachatel nejspíš mohl objevit. Vycházela nám buď alej Kaštanka nebo terén pod Černým vrchem.“

A právě tenhle předpoklad vyšel. 10. srpna objevil ranní cyklista cestou do práce nahé ženské tělo, ležící v poloze typické pro sexuální vraždu. To ale nebylo všechno - při ohledání místa činu našli kriminalisté v silničním příkopu, pod trávou a větvičkami, mrtvolu mladého muže!

Viktorín Šulc

Pokračování v pátek 2. listopadu.