Pak nastalo podivné intermezzo, další dva roky nedošlo ani ke střelbě, ani k vraždě, která by šla připsat na konto neznámého pachatele. Sexuálně motivované násilí však z Chomutovska nezmizelo, roky 1953 a 1954 byly ve znamení útoků na malé školačky, kdy například nahý muž s kapesníkem přes obličej vběhl přímo do houfu hrajících si dětí a unesl vytypovanou oběť do lesa. Touha vraždit však byla lákavější.

„Na jaře a v létě, když ženy chodily oblečené jen nalehko, jsem často pociťoval pohlavní nutkání,“ vypověděl později sedminásobný vrah Václav Mrázek. „Současně s tím jsem pozoroval, že mi v myšlenkách ožívají vzpomínky na předchozí vraždy. Často jsem se k nim vracel při onanování, znova a znova jsem si představoval, jak střílím a jak se ty ženy hroutí k zemi. Čím dál víc jsem se potřeboval ukojit. Měl jsem třeba schůzku s jednou ženou, asi bychom spolu skončili v posteli, ale já se radši vymluvil. Soulož s milenkou nebo družkou mě netěšila, ta druhá myšlenka byla naopak silnější.“

Černice spadaly pod litvínovský okres, od Chomutova je dělilo třicet kilometrů. 14. července 1954 se našel člověk, který tuto vzdálenost překonal na bicyklu a přidal se k mnoha rekreantům, slunícím se a koupajícím se na místě zvaném „U jezírek“. Přesně řečeno, opatrný Mrázek se od lidí držel opodál, pendloval nenápadně po kraji blízkého lesa. Byl vytrvalý, vyčkal si, až s večerem zůstane místo liduprázdné. Třeba se někdo najde.

Ten „někdo“ byla 16letá Jiřina Helmichová z Černic. Odpoledne měla mít rande, jenomže maminka ji zaměstnala domácími pracemi. Kolem šesté večerní zbývalo Jiřině už jen nasekat trávu králíkům. Doba schůzky už dávno uplynula, ale co když ten můj kluk tam stále ještě čeká? A tak se dívka rozhodla, že půjde nasekat trávu k lesu.

Došla k jezírkům a nejspíš jí přišlo líto, že na smluveném místě nikdo nečeká. Vzápětí ale uslyšela vrzání bicyklu. Muž v potisměru nejdřív Jiřinu minul, ale hned nato zastavil. Poslední, co Jiřina Helmichová ve svém životě viděla, byly Mrázkovy oči a jícen jeho pistole. Pak už se lesem rozlehl výstřel.

Viktorín Šulc

Pokračování ve čtvrtek 1. listopadu.