Těch ran bylo bezmála čtyřicet. Množství krve na místě činu připomínalo čin šílence, možná sadisty. Nebo šlo o nějaké obzvlášť kruté vyřizování účtů? Samá voda, v samém závěru případu totiž detektivové nasadili pouta křehké blondýnce. Je to možné? Nejde o omyl, zvláště když sympatická dáma vehementně zapírá? “Fabiánová využívala při navazování styku s muži toho, že byla velmi pohledná a vynikala přesvědčivou výmluvností,“ říká kriminalista, detailně obeznámený s kauzou, která ve své době fascinovala média.

Sex s muži ji nepřitahoval

„Bulvár ji nazýval Hospodská harpyje, dělal z ní prostitutku, to ale nebylo přesné. Fabiánová se uměla chovat na patřičné společenské úrovni, například jedna svědkyně ji považovala za lékařku.

Sex s muži ji rovněž nepřitahoval, byla založením lesba. A ještě něco: Málokdo ji poznal v zlobném afektu. Což je ovšem jedině dobře, protože pak šlo o život,“ dodává sarkasticky, nikoli nepravdivě detektiv. Takže si to shrňme: Byla hezká, přirozeně inteligentní, vznětlivá… A především vraždila! V několika érách svého kriminálního života usmrtila Jaroslava Fabiánová celkem čtyři muže a poprávu se zařadila mezi tuzemské doživotní odsouzence.První vraždu Jarka spáchala ještě jako mladistvá. V jednom děčínském bytě zmasakrovala v říjnu 1981 bezmála osmdesátiletého muže ranami zednickým kladivem, kuchyňským nožem i ševcovským šídlem - poslední nástroj opakovaně mířil do obličeje oběti. Blahovůle odvolacího soudu snížila původní sedmiletý trest na 4,5 roku vězení.

Do jaké míry ji pobyt za mřížemi polepšil? Faktem je, že další svoje závažné zločiny - došlo k nim až na sklonku léta 1994 v Praze - páchala Fabiánová jakoby v glazé rukavičkách. Přesně řečeno, při účtování s chlapy se už neoháněla kladivem ani šídlem, spolehla se na účinky kvalitně namíchaného uspávacího prostředku.

Američan Bob ještě její lektvar v polévce a pivu přežil. Jenom si ve svém bytě na Jihozápadním Městě o něco déle pospal. Když pak se zkoprnělou tváří přepočítal svůj majetek, seznal, že je chudší o 7000 US dolarů a elektroniku za 250 tisíc korun.

Hluboký spánek pana Tibora

Někomu by takový balík vystačil na pár let bohabojného života, ale slečna Jaroslava byla jiného mínění. Šest týdnů po návštěvě u Američana vyznamenala svou přízní dva maďarské turisty.

Stalo se tak na hotelovém pokoji, popíjelo se pivo z plechovek a výsledkem byla škoda kolem 150 000 korun - plus jeden mrtvý! Pana Tibora už totiž nešlo probudit, požití hypnotik znásobila vážná srdeční choroba.

Viktorín Šulc

Ppokračování příště