Bylo by pošetilé hovořit v jeho případě o morálce. Ale každopádně mužova deviantní tužba, posílená alkoholem, byla silnější než strach z dalšího trestu.
Tentokrát se v našem seriálu zaměříme na případy, které ve své době jednak notně zahýbaly veřejným míněním, jednak přispěly velkou měrou k důležité úpravě trestního zákona, a to ve smyslu možnosti udělení doživotního trestu.

Je to vlastně už docela dlouhá historie: Posledním popraveným člověkem v někdejším Československu byl 29letý Štefan Svitek. Zemřel v oprátce 8. června 1989 za trojnásobnou vraždu. Přesně definováno, ubodal nožem svou těhotnou ženu a dvě děti, na obětech se pak pokusil o primitivní pitvu.

Jako šelma v ovčinci

První červencový den roku 1990 přijal federální parlament zákon č. 175/1990. Ten trest smrti zrušil a zavedl jako nejvyšší možný ortel doživotní odnětí svobody. Předchozí zákon z roku 1973 takový trest neznal, maximální výše pobytu ve vězení byla 25 let.

Stalo se nechtěným a krutým paradoxem, že ve chvíli, kdy poslanci začali projednávat zrušení trestu smrti, došlo k několika otřesným zločinům. Mimo jiné se v pražské nemocnici Na Bulovce udála bezprecedentní vražda tříměsíčního kojence.

“Já se z pití nikdy nevybabrám,“ stěžoval si Jaroslav Oplíštil (nar. 1954). Přestože měl už v souvislosti se svým pedofilním zaměřením opletačky se zákonem, byl zaměstnán jako sanitář na dětské interně! Zprvu tu patřil mezi spolehlivé pracanty s „příkladným přístupem k dětem“, jak aspoň stálo v jedné hodnotící zprávě…

Jenomže 30. dubna 1990 popíjel v hostinci U sklípku vodku a pivo víc než vydatně. „Když jsem nalitej, tak mám slabost na něžnost. Přitahujou mě děti. Dětský tělo je takový čisťounký.“ Pro opilého Oplíštila nebylo problémem vrátit se z hospody do nemocnice. Na pracovišti se vyznal dobře a tak dokázal nepozorovaně vniknout do pokojíku s dětmi a jedno ze spících mimin si „vypůjčit“. Ve tmě netušil pohlaví dítěte: „To jsem poznal až cestou na ubytovnu, když jsem pod lampou uviděl, že má růžový dupačky.“

Ze strachu dítě zardousil

V ubytovně měl místnost sám pro sebe. Lehl si do postele a prstem manipuloval v těle holčičky tak nešetrně a surově, až těžce poraněné dítě začalo křičet. „Měl jsem strach, že probudí ostatní lidi. Tak jsem jí přitiskl ruku na ústa a zalehl ji. Pak jsem asi usnul.“

Tuto verzi ovšem popřel pitevní nález hovořící mimo jiné o tom, že Oplíštil chtěl vykonat na dítěti regulérní soulož a že jednou z příčin smrti bylo rdoušení.

Viktorín Šulc

Dokončení v pátek 23. listopadu