Jak už to v životě, aspoň tom kriminalistickém bývá, zločin objasnila teprve druhá vražda - a především její expozice nepostrádala nádech černé grotesky.

Zasněženou krajinou broumovského výběžku se v únorové noci namáhavě prodíralo auto. Ve voze seděli tři muži. Řidič s mužem na sedadle spolujezdce se polohlasem domlouvali cikánsky. Z jejich tváří se dalo vyčíst určité napětí. Ne snad, že by si toho třetí muž, gadžo, dokázal pro svou opilost všimnout. „Co si to sakra pořád brebentíte?“, zachechtal se bělásek. „Radši mi řekněte, jestli tam budou taky nějaký děvky?“ „To víš, že jo. Dost chlastu i ženských,“ řekl řidič. „Radši se na to pořádně napij,“ dodal druhý.

V tomhle ohledu nebylo třeba dvakrát muže na zadním sedadle pobízet. Vydatně si lokl z lahve darované zubrovky. „Nebojte, já vám za to koupím každýmu novou flašku.“ Když se nedočkal odpovědi, opilecky se urazil: „Myslíte, že na to nemám? To byste koukali, co mám peněz! Všechno jsme vydělali s Fekem! Proto si mě taky váží… A všade se mnou posílá ochranku!“ Chvíli bylo zvláštní ticho. Boha jeho, ten chlap je ale piča!, pomyslel si v duchu muž za volantem. Jedeme ho zabít na Fekův rozkaz a on si myslí, že mu děláme ochranku!

Mrtvola v srdci tábornického ráje

Také tentokrát byl příkaz k vraždě splněn, nicméně o zločinu se řadu měsíců nevědělo. Až jednou v létě… Když projedete napříč Vernéřovicemi v náchodském okrese - státní hranice s Polskem je na dohled - dostanete se zpevněnou cestou v polích do lesa, na jehož cípu vás čeká malý zázrak. Pár srubů, roubená hájenka, starý odsvěcený kostel a taky kaplička, ve které vyvěrá léčivá voda, schopná uzdravit nemocný zrak.

Právě na tomto místě si obyvatelé zdejšího letního tábora DUHA postavili klasickou saunu vytápěnou dřívím z lesa. V neděli 3. července 1994, právě začínaly prázdniny, se zdálo být všechno v pořádku. Pouze v prostoru umývárky a sauny vydrželi kvůli zápachu jen ti nejotrlejší. Že by tu někde hnila mršina? Pak kohosi napadlo odstrčit pár papírových krabic, vměstnaných pod podlahu sauny. Ležela tam mrtvola ve značném stupni rozkladu, mrtvola muže s rozmlácenou hlavou!

Pokračování v pátek

Viktorín Šulc