Šmejkal odmítal jakýkoli podíl na vraždě podnikatele Macháčka, v případě Melicharovy smrti měl však nesporně prsty: „Fero mi nařídil, ať ho zabiju, že už je Melichar pro nás moc nebezpečný. Kdyby ho chytila policie a on začal mluvit… Já ho přitom ani pořádně neznal!“ Na parkovišti u bývalého motorestu stříleli Šmejkal a Melichar z pistolí na dopravní značku coby terče. „Přistoupil jsem k němu, přiložil jsem mu ze strany hlaveň ke spánku a zmáčkl jsem spoušť,“ doznal Šmejkal.

Případ Fero a spol. patřil k nejsložitějším a nejznámějším východočeským kriminálním kauzám od roku 1989. Svým způsobem šlo o modelový případ vyšetřování vraždy tzv. bílých koní: Melichar s Macháčkem představovali prototypy lidí nechávajících se naverbovat jako fakturanti. Naivní a důvěřivý Melichar snad ani nevěděl, s čím si zahrává. Macháček byl zase muž bez rodinného pozadí a vazeb.

Pozornost každopádně zaslouží nejzajímavější postava celého případu - Roman Fero. Narodil se jako šestý v pořadí z deseti sourozenců. V druhé třídě začal chodit do zvláštní školy, ničím se nevyučil. Od puberty byl ambulantně léčen na psychiatrii. Nových ekonomických poměrů uměl ovšem náležitě využít. Založil si firmu, vedle nádražní restaurace s hernou mu patřily prodejny s potravinami a tabákovým či drogistickým zbožím. Dík fakturantům a dalším nekalostem se uměl uživit velmi dobře. Mladík měl nebezpečnou pověst, většina svědků se ho obávala.

“Melichar? Ten neměl velké dluhy, dvě nebo tři avie s pivem, nic víc. Ano, Macháček dělal problémy. Chlastal, rozbíjel věci v herně, ohmatával ženský. Řekl jsem proto Banyakovi: Udělali jsme dobrej kšeft, tak si ho zase odveď. Ale to neznamená, že ho měli zapíchnout! Já vím, že ty podvody si musím odsedět a budu se taky ve vězení dobře chovat. Ale s vraždami nemám nic společného a nic mi taky nemůžou dokázat,“ dušoval se Fero. Mýlil se.
Soud se ztotožnil s obžalobou i s důkazy opatřenými policií a vynesl rozsudky nad sedmičlennou skupinou v úhrnné výši bezmála sto let. Nejdéle si posedí Fero - celých 24 roků. Šmejkal odešel s „patnáctkou“, Macháčkův vrah Danko dostal čtrnáct a půl roku.

Viktorín Šulc