Ti dva se snad nikdy neměli potkat. Dvanáctkrát soudně trestaný Michal Kutílek (1951) byl prý talentované dítě. Už v předškolním věku hrál na klavír a chodil na tenis. Zároveň se ale taky projevoval jako zlobivý spratek. Výborně se učil, přitom okrádal spolužáky… Jako čtrnáctiletý musel do výchovného ústavu. Dráhu kriminálníka začal v šestnácti. „Tresty na něho neměly vliv. Pokaždé se vracel někdo jiný a někdo horší,“ posteskla si jedna z příbuzných. Soudní znalci později označí Kutílka za polymorfního psychopata.

Josef Kott (1957) pochází z rodiny vysokoškolského profesora a vědeckého pracovníka. Působil jako voják z povolání, později na federálním ministerstvu vnitra u tehdejších mocných. Zde začaly jeho potíže. Vrátil se k armádě, získal hodnost poručíka - ale taky začal krást. Následovalo vězení, ztráta hodnosti, další tresty… Nadprůměrný šachista dostal v manželství dvakrát mat. Rozvody ho utvrdily v nenávisti k ženám. Připočteme-li k tomu bezcitnost a sexuální deviaci sadismus, které v Kottově povahovém profilu psychopata zdůrazní forenzní experti, bylo o třaskavou nálož postaráno.

Nebezpečný muž v uniformě VB

Kott s Kutílkem se poznali roku 1988 v minkovické věznici. Poznali se dokonale - jak říká Kutílek - včetně homosexuálního styku. Bláhová prezidentská amnestie jim z kraje roku 1990 dala svobodu.

Kutílek opustil svět mříží 6. ledna, Kot 1. března. Už v květnu 1990 se tam zase vrátili… Jenomže za cenu mnohonásobného lidského utrpení!
Kott slíbil Kutílkovi, že mu ukáže, jak se dají vydělávat peníze. Kdo by nebyl zvědavý? Kott také přišel na správný pracovní prostředek - starou, ale pořád ještě přesvědčivou uniformu kapitána Veřejné bezpečnosti…

Ve středu 2. května 1990 dopoledne zahájili západočeští kriminalisté vyšetřování vraždy strážného Františka Korbela, ke které došlo předchozí noci v Nýřanech. Strážný byl 71letý pán, pohybující se pomocí hole. Kdosi mu prostřelil hlavu projektilem 7,65 mm. Žádné stopy zápasu, zmizela pistole oběti a zásobník s osmi náboji. To nabízelo motiv činu. Proč ale zmizel sešit se záznamy o kontrolách? Další z vrátných se rozpomněl na nedávnou kontrolu - přišli za ním dva muži. Jeden v uniformě VB, druhý v civilu.

Uplynul pouhý den a kriminalisté řešili další případ: pokus loupežné vraždy řidiče kamiónu v katastru obce Kařez. Britský řidič kamiónu Marsden přežil šťastnou náhodou - střela ráže 7,65 mm mu vnikla do hlavy pravou lící a vyšla ven zátylkem. Jen nepatrně jiný sklon střelného kanálu směrem vzhůru nebo doprava a projektil by směřoval do mozku nebo do páteře! Brit jednoznačně trval na svém: Přepadl mě uniformovaný policista!

Otazníky kolem Kotta

Mezitím kriminalisté získali informace, že v nýřanském závodu kdysi pracoval jistý Josef Kott. Několikrát trestaný, mj. se podílel na organizaci útěku z vězení za pomoci rukojmí. Teď už je venku a prý se sháněl po nějaké pistoli. Pátrání po podezřelém muži přibrzdily informace příbuzných.

Kott už prý několik dní pobývá v rakovnickém okresu u své babičky, kde pomáhá bourat stodolu, navíc má u sebe nezletilou dceru, naopak nemá auto…
Dobrá, to je jedna strana mince. Ale co když Kottovi zůstala doma uniforma a on ji využívá k oklamání vyhlédnutých obětí? Co když se představil strážnému jako příslušník VB, provádějící kontrolu, zapsal se do sešitu - a pak staříka zastřelil? A teď s jeho pistolí napadl tiráka?

Pokračování ve čtvrtek 6. srpna.

Viktorín Šulc