V pátek 7. května 1993 kolem 18. hodiny se na svém bicyklu vracela od švadleny 30letá Anna Klimtová. „Byla to předposlední zkouška, kostýmek paní tak slušel, těšila se z něho! Nakonec ho dostala, chudák, do rakve,“ vzpomínala s lítostí švadlena z obce Brusné. Paní Anna odtud odjela směrem na Slavkov, k cestě do Bystřice zvolila zkratku přes les zvaný Končiny.

Od lesa je dolů, do táhlého údolí, dobrý přehled. Pokud si člověk, kterého zaujala drobná ženská postava na kole, chtěl ke svému útoku připravit vhodné podmínky, vše bohužel hrálo pro něj. Včetně času, tělo nebohé matky tří dětí objevila až po půlnoci zalarmovaná městská policie. Nálezce upoutaly pravidelné rýhy v lesní půdě, jak vrah táhl svou bezvládnou oběť z místa činu dál do lesa.

Pachatel, patrně sexuální deviant, udeřil oběť něčím do hlavy, rdousil ji a nakonec uškrtil rukávem jejího svetru. Z místa činu odjel na kole oběti. Cestou ho vidělo několik lidí, včetně jednoho z dětí Klimtových: „Podívej, tatínku, támhle jede pán na úplně stejném kole, jako má naše maminka!“

Odstavený bicykl s červeným rámem a drátěným košíkem vzadu na nosiči našli druhý den opřený o zeď nádražní budovy v nedalekém Hlinsku. Policie získala později svědectví, že v den vraždy přistoupil po 19. hodině do autobusu, odjíždějícího z Hlinska do Rusavy, nápadně se chovající, více než 60letý muž.

Byla na pachatelově straně výhoda překvapení? Jinak řečeno - znala paní Anna toho, kdo ji měl zavraždit, a aspoň zprvu neviděla důvod k obavám? Možná, že ji oslovil, poptal se na cosi a pak teprve překvapivě zaútočil. Po úderu do hlavy nevolala napůl omráčená oběť o pomoc, aspoň ne nahlas - zoufalé ženské výkřiky by se jinak nejspíš přenesly přes údolí až ke Slavkovu, kde lidé pobývali na svých zahrádkách.

Hrůza, kterou zločin vyvolal, opadala jen pomalu. Kriminalisté nepodcenili jakoukoli možnost a zařadili případ do televizní relace Pachatel neznámý. Bohužel, bez kladného výsledku. V březnu 1994 se tak zdálo, že nad bystřickým případem se navždy zavřela voda. Byl to však jen falešný klid před bouří, před strhujícím dramatem, připomínajícím napínavou detektivku, někdy spíš horor.

Pokračování v pondělí 30. července.

Viktorín Šulc