V lidových tančírnách se zas ujala zbrusu nová písnička, kdy zpěvák doprovázený tahací harmonikou lkal nad žalostným osudem Otýlie Vranské.

Otýlie Vranská! Kriminalistický pomníček v naší historii ojedinělý a asi taky nejslavnější. Vše začalo ráno 2. září 1933 na bratislavském a košickém nádraží. Na obou místech si shodně lámali hlavu, co s kufrem, který někdo zapomněl ve vlaku, který den předtím vyjel z Prahy.

Když kufry otevřeli, ozývalo se jadrné zaklení, zaduněla i podlaha, když jeden citlivější ajzboňák omdlel. A bylo proč. Košický kufr obsahoval ženský trup bez hlavy a dolních končetin, v bratislavském zavazadle byl zbytek: odřezané nohy a hlava!

Do hlavního města Československé republiky putovalo zpět ženské tělo v plechových zaletovaných krabicích. Jedinou smysluplnou odpověď dávala zatím četba jízdního řádu: košický rychlík vyjížděl z Wilsonova nádraží (dnes Hlavního) ve 20.56, bratislavský osobní vlak z „Masaryčky“ ve 22.00 hodin.
Dost času na to, aby pachatel nebo pachatelé navštívili obě blízká nádraží a nepozorovaně tu uložili kufry do vagonů, připravených k odjezdu.

V pondělí 4. září uspořádalo policejní ředitelství v Bartolomějské zvláštní výstavu: veřejnost si mohla prohlédnout oba kufry, všechny obaly, ve kterých tělo leželo a také fotografii hlavy mrtvé ženy, už s omytou, částečně kosmeticky upravenou tváří, s otevřenýma očima…

Jen za první den navštívily expozici asi tři tisíce zvědavců! Samozřejmě že policii nešlo o senzaci, té už se dávno chopil tisk, Detektivové se zoufale snažili dozvědět jméno oběti co nejdřív, vždyť vrahův náskok je už na pováženou!

O den později proběhla v Preslově (dnes Studničkově) ulici soudní pitva, vedená věhlasným profesorem Hájkem. A závěry? Výška těla: 162 cm. Váha: 72 kg. Věk: asi 21 let. Příčina smrti: několik ran do hlavy, nejspíš kuchyňským sekáčkem, poškodilo mozek. Hlava byla oddělena od těla dvěma mocnými řezy ostrého nástroje ještě v době, kdy životní funkce zcela nevymizely. Další zranění: Sedm posmrtně zasazených ran do levého prsu…

A co jméno oběti? Na to přirozeně nemá sebelepší soudní lékař odpověď. Zato policie je přímo zavalena „zaručenými“ tipy, přicházejícími nejen z Prahy.

Pokračování 17. srpna.

Viktorín Šulc