Kriminalisté přirozeně nemohli tušit, že vražedná zbraň z kauzy Novotný je v tuto chvíli úplně jinde. Jejich marná snaha byla vykoupena nečekaným - nebo ještě spíš šokujícím - úlovkem .

Nález zavdal příčinu k mnoha pověstem, kolik těch zavražděných podnikatelů vlastně v sečské nádrži leží…

V každém případě měli kriminalisté štěstí, tělo dospělého muže, přivázané pevně k železné traverze téměř dvaceti metry kabelu, by samo od sebe sotva někdy vyplavalo…

„Odklizení“ mrtvoly nevyšlo

Zpráva, kolidující mezi gangsterkou a hororem, prolétla rychle krajem a hned vzápětí i sdělovacími prostředky. Jak bylo asi vrahům, když se dozvěděli, že „jejich bezpečně odklizená“ mrtvola byla přece jen nalezena? Zalomcovala jimi panika a strach?

Tiché ustrnutí nicméně obcházelo i mezi profesionály, shromážděnými kolem pitevního stolu, napjatě čekajícími na výsledky obdukce. Neznámý měřil 182 centimetrů a vážil 91 kilogramů. V obličeji měl mnohačetné oděrky a hematomy, dále krevní výrony ve sliznici obou rtů a tržnězhmožděné rány na dolním rtu. Tato zranění byla vitální, utrpěl je tedy ještě v době před vhozením do vody… Příčinou smrti bylo utopení, jinak řečeno - tělo muže bylo vhozeno do vody zaživa!

Jako smrtelné lůžko posloužila nešťastníkovi 151 cm dlouhá, 18 cm široká a 36 kg vážící traverza, ke které byl přivázán a obtočen elektrickým kabelem, ale také autolanem, drátem, páskem z vlastních kalhot a obinadlem o celkové délce vázacího materiálu 23,04 metru.

Jestliže v objasnění pozadí smrti Stanislava Nouzovského policie stále jen přešlapovala, vyšetřování kauzy Muže s traverzou nabralo rychle obrátky. Prvním stupínkem k úspěchu bylo logicky zjištění totožnosti.

Jméno oběti známo

Mrtvý muž se jmenoval Pavel Severa, bylo mu 32 let a rozhodně neměl pověst ryzího poctivce. Oficiálně bydlel v Pardubicích, ale v poslední době vystřídal řadu míst pobytu. Jako by se před někým schovával…

Čerstvá vdova kriminalistům sdělila bez výrazného dojetí, že manžel odešel z domova v říjnu 1992, prakticky se jí ani neozval, proto se o něj přestala zajímat.

Stejně nad věcí nebyli ovšem Severovi obchodní společníci!

Pokračování v neděli 2. srpna.

Viktorín Šulc