Dveře bytu ve třetím patře byly zamčené, okenice neprodyšně uzavřené. Nebohou důchodkyni našli v posteli, kdosi ji usmrtil trojím vražedným mechanismem… Zopakujme si pochmurná fakta dramatu, které se vesměs odehrálo v Bystřici pod Hostýnem.

V květnu 1993 spáchal neznámý deviant sexuální vraždu 30leté Anny Klimtové, která projížděla lesem na bicyklu. V březnu 1994 napadl bez motivu 66letý Milan Heller svou známou ve sklepě jejího domu. Sedm ran kamenem do hlavy žena naštěstí přežila. Vyšetřování Heller psychicky neunesl a spáchal koncem dubnu 1994 sebevraždu oběšením.

Úmrtní oznámení pro nezvěstnou

Poté, co 27. května 1994 vnikla policie do jejího bytu, soudní lékař konstatoval, že Louckou kdosi ve spánku uškrtil, uhodil něčím do hlavy a bodl nejméně dvakrát do krku nezjištěným nástrojem. Na základě pečlivě sestaveného časového snímku mohli kriminalisté konstatovat, že Loucká zemřela v noci z 6. na 7. dubna 1994.

Zavraždil ji tedy Heller? Byla jeho sebevražda diktována jistotou, že dřív nebo později se na násilnou smrt Loucké přijde? A nese Heller vinu také na sexuální vraždě Anny Klimtové? Pětistránkový, hustě popsaný policejní protokol dává jednoznačnou odpověď na otázku, kdo usmrtil Václavu Louckou. Heller v kritické době přijel do Holešova svou postarší milenku navštívit, vlastnil také klíče od jejího bytu. Na místě činu byl naprostý pořádek, žádné stopy zápasu oběti s vrahem.

Vraždící nástroje byly v bytě

Snadno se dalo vyčíst, že Loucká s někým povečeřela polévku (dva použité talíře a dvě lžíce ve dřezu) a nachystala se ke spánku (odestlaná manželská postel, pečlivě poskládané a odložené šatstvo).

Vrah použil k činu nářadí z bytu - kladivo a šroubovák, motiv se nabízel z několika svědeckých výpovědí: Heller vystupoval před Louckou jako zámožný muž, ale tato legenda byla čím dál víc neudržitelná. Navíc na milenku enormně žárlil, vyhrožoval jí násilím, občas ji ztloukl. Heller také rodině důchodkyně vyřizoval různé vzkazy od Loucké - a to v době, kdy už byla prokazatelně mrtvá!

Případ vraždy v Holešově odložili kroměřížští a brněnští kriminalisté vzhledem k Hellerově sebevraždě. Stejní detektivové ovšem objektivně přiznávají, že neexistuje jediný důkaz, který by Hellera spojoval s vraždou Anny Klimtové. Spíš naopak… Tato smrt ze série tragédií, které šokovaly kraj kolem Hostýna, zůstává stále záhadou.

Dokončení z pondělí 30. července.

Viktorín Šulc