Ohlásil se u náčelníka a vyhrkl, že se mu ztratila manželka. Že ji už hledal všude, že se ptal i jejích rodičů, leč marně - žena není k nalezení.
Taky v dalších minutách dával Borovec průchod své nervozitě a zoufalství. Plačky telefonoval svému tchánovi, znovu a znovu vyprávěl historii posledních hodin - především to, jak jeho žena odešla včera kolem osmé za nějakou kamarádkou, která je ve finanční tísni a které chtěla půjčit dva tisíce.

Od té chvíle manželku neviděl. Tuctová manželská lapálie, řeklo by se. Jenomže Borovcovi měli měsíční holčičku a od takových mrňat se mámy málokdy vzdálí na delší dobu.

Přísaha podezření nevyvrátila

Podobný názor zastávala i Borovcova tchyně. Už kráce nato, co se u ní objevil vyplašený zeť, mu položila otázku: A neudělals něco Vlaďce?

Slzící Borovec zvedal prsty k přísaze, nicméně v jeho líčení včerejšího večera byly určité rozpory. Vlaďčina matka se proto netajila svým podezřením ani před Borovcovým šéfem.

Náčelníkovy úvahy byly jistě nelehké. Vždyť i Vlaďka patřila mezi jeho podřízené, oba manželé se vlastně poznali na pracovišti… Nakonec poslal dva muže, aby sezajeli do bytu Borovcových podívat, jestli už mladá paní není zpátky.

„Byly to zvláštní chvíle,“ vzpomínal jeden z dvojice kriminalistů. „Už na chodbě domu a na schodech jsme viděli hnědé skvrny, které připomínaly krev. Další podobné šmouhy byly u vchodu do bytu Borovcových, navíc končily u dveří a nevedly do vyšších pater. Neřekli jsme ani slovo, jen jsme se na sebe významně podívali… To, co jsme ještě před chvílí brali jako přátelskou pomoc kolegovi, dostalo najednou úplně jiný charakter.“

Také v nedávno poklizeném bytě se našla - po použití luminolu - spousta fosforeskujících míst, signalizujících krevní stopy. Včetně schnoucího hadru na kbelíku v šatně.

Odešla, aniž by si vzala šperky?

Samozřejmě, ani to nemuselo ještě znamenat nějakou tragédii, manželé se mohli pohádat a poprat, uražená paní někde trucuje…

Málokterá žena ovšem odejde navzdory vypjaté chvíli z domova tak, aby zapomněla doma všechny šperky - a právě hodinky, prstýnky a řetízky Vladislavy Borovcové zůstaly na nočním stolku! Atmosféra zhoustla - nadstrážmistr Borovec se stal podezřelým z násilného trestného činu.

Pokračování v pondělí 27. srpna.

Viktorín Šulc