Zatímco Severova manželka udělala nad výtečníkem, který se schovával před dlužníky, dávno kříž, nebyl podnikatelův osud lhostejný majitelům družstva Commercium, kteří se vyptávali Severové na manžela ještě 6. prosince 1992. Určitě jim nešlo o to, aby Severu pozvali někam na dobrou večeři nebo na poklábosení se sklenicí skotské v ruce…

Pavel Severa, ač jeden ze zakladatelů, odešel totiž z družstva s ostudou a dluhy. Což mu nevadilo, aby se při svých nových jednáních jménem Commercia stále ještě neoháněl a na dálku tak svým bývalým kolegům neztrpčoval život.

Kriminalisté postupovali krok za krokem. Jak se jim dařilo mapovat Severův pohyb, zjistili, že měl za lubem vykradení velkoskladu na pardubickém předměstí.

Vloupal se sem už v dubnu roku 1992. Se svými společníky tehdy odstranil jeden z dílů stěny hangáru a jako pilní mravenečkové odlifrovali během noci palety s cigaretami za více než milion korun. Teď měl být výnos ještě větší, třeba i za cenu likvidace nočního hlídače.

Jenomže o nekalém plánu se dozvěděli i lidé z Commercia. Co si takhle počkat, až těsně před akcí vyleze Severa z úkrytu, polapit ho a dát mu pořádně za vyučenou?

Mělo se prý jednat jen o pár zasloužených facek a následné Severovo pokání, nicméně mstitelé si nakonec přichystali traverzu s úchyty pro kabel, kterým bude Severovo tělo přivázáno.

Čtvrteční podvečer 3. prosince 1992 byl ve znamení tichého, o to urputnějšího lovu. Nakonec lidská kořist vběhla do přichystané pasti. Zanedlouho byl Severa přivázán k traverze a jako balík čekal v dodávce na svůj další osud. Severa měl kuráže i vzteku dost.

Celou dobu svým trýznitelům sprostě nadával a vyhrožoval jim pomstou. Když ho přesvědčovali, aby splnil svoje závazky, zasypal je urážkami.

Atmosféra houstla. Muži se dohadovali, co se Severou podniknou. Zda ho nechají svázaného v lese, nebo jej na čas izolují v nějaké garáži, dokud dlužník nezměkne a nepřistoupí na jejich požadavky.

Během jejich ostrých hádek se podařilo Severovi částečně se vyprostit z pout. Pokaždé za to dostal těžkou nakládačku.

Pomlácený a krvácející Severa byl nakonec spoután tak, že ztratil jakoukoli možnost pohybu. Mstitelé zas jako by ztratili kontrolu nad emocemi. Když to nejde dohodnout se po dobrém, znemožní Severovi dělat podrazy jednou provždy! Auto s člověkem a traverzou se rozjelo směrem k Sečské přehradě.
Na hrázi pak během několika desítek vteřin proběhla poprava.

Dokončení v pondělí 3. září.

Viktorín Šulc