Mrtvolu našel policejní potápěč, který ovšem hledal něco jiného - pušku, kterou byl zastřelen muž, jehož tělo plavalo po hladině sečské přehrady koncem listopadu 1992. Po zjištění totožnosti mrtvoly na traverze rozpletli kriminalisté rychle předivo zločinu. Severovi vrazi pak odešli od soudu s vysokými tresty: pachatelé Doležalík, Veselý, Kala a Hruša dostali dohromady 81 let vězení!

Jedna ze sečských záhad byla tedy východočeskými detektivy vyřešena. A co smrt Stanislava Nouzovského?

„Dne 26. listopadu 1992 jsme se chystali, že půjdeme někam povečeřet. Najednou zazvonil telefon,“ sdělila 24letá Lenka Nouzovská. „Když manžel zavěsil, chystal se k odchodu. Ptala jsem se ho, kam jde, ale nervózně mě odbyl, ať se nestarám. Už předtím mě ale instruoval, že v jeho držení jsou dva důležité obchodní dokumenty,“ tvrdila Lenka.

Proč musel zemřít 29letý řidič Stanislav Nouzovský? Kdo mu osudného večera telefonoval tak důležitou zprávu, že okamžitě odešel z bytu? Jakou cenu mají dokumenty, na něž krátce před svou smrtí manželku upozorňoval?

Hodně otázek, hodně kriminalistické dřiny, přitom jako by vyšetřování uvízlo na mělčině. Nouzovský vlastnil živnostenský list a jako řidič spediční firmy vozil různé zboží. Dokumenty, o kterých se krátce před smrtí zmiňoval, ovšem jen těžko mohly být impulzem k vraždě. Nebo měl snad Nouzovský čachry s pašovaným zbožím? Ubíhaly týdny, ubíhaly měsíce. Kriminalistům samozřejmě neušlo, že do bytu Nouzovské se od února 1993 nastěhoval 35letý Pavel Tománek. S Lenkou se znali už od dětství, měli hezký přátelský vztah.

Vždycky jenom přátelský? S manželstvím Nouzovských to zdaleka nebylo v pořádku. Soužití dvou lidí rozličného intelektu a odlišných zájmů vedlo málem k rozvodu, na podzim roku 1989 o něj žádala Lenka. Měla už prý dost surového bití a žárlivých výstupů ze strany manžela. Jenomže v průběhu rozvodového řízení se narodil další syn a manželství přetrvalo - vlastně až do Nouzovského smrti… A ještě něco: pouhé tři dny po vraždě Nouzovského odcestoval Tománek náhle do Německa. Je všechno jenom náhoda? Nebo se chtěl Tománek vyhnout případnému výslechu?

Pokračování v úterý 4. září.

Viktorín Šulc