Hodně lidí se teď začalo ve svých domech zamykat, ještě víc obyvatel si podezíravě měřilo každého vandráka nebo cizince… Ti prozíravější a informovanější však tušili, že situace je ještě povážlivější. Z podoby útoků bylo jasné, že násilník se v Roudnici a jejím okolí velmi dobře vyzná, že patří k domácím!

Růžena Jebavá, třináctiletá školačka, svým vyvinutým poprsím a boky připomínající spíš mladou ženu, se 10. ledna kolem jedné hodiny odpolední vracela ze školy domů. Silnice byla dlouho liduprázdná, pak se krátce ozvalo vrzání bicyklu… Náhle kolem Růženy projel jakýsi cyklista, zmírnil jízdu a aniž by promluvil, vytáhl pistoli, nasadil ji Jebavé na lopatku a vystřelil. Pak popojel asi deset metrů, ale nezmizel, nehledal spásu v rychlém útěku. Jako kdyby si chtěl všechno víc vychutnat, vrátil se k dívce a řekl jí radostným tónem: „Tady to máš!“ Teprve pak šlápl do pedálů a zmizel. Růžena přežila jen malým zázrakem, flobertkový projektil těsně minul srdeční sval.

Náhlý a zvrácený čin duševně nemocného jedince? Pak si dal za čtrnáct dní repete! 23. ledna se vracela z nemocnice, z návštěvy chorého manžela 26letá Zdeňka Drobná, matka dvou dětí. Na okresní silnici míjela cyklistu, který opravoval kolo. Muž ji zakrátko dojel, srazil bicyklem do příkopu a oplzle jí nadával. Když se Drobná zvedla a chtěla odejít, nasadil jí muž pistoli na srdeční krajinu. Drobná mu duchapřítomně srazila ruku, takže výstřel zasáhl „jen“ břicho. Četnická pátračka zatroubila na poplach. Vzhledem k poloze obou činů se muži zákona zaměřili především na roudnickou čtvrť, zvanou Na židech. Okruh šetření bobtnal, bylo vyslechnuto 612 svědků a provedeno 83 konfrontací. Prověrka se týkala domu i v Havlíčkově ulici čp. 206, kde žila vdova Štěpánková se svým 25letým synem.

Popis střílejícího násilníka sice Svatoslavovi částečně odpovídal - měl tvář poznamenanou neštovicemi a křivil směrem dolů levý ústní koutek. Jenomže byl černovlasý, zatímco obě přeživší oběti hovořily o blonďákovi a navíc uvedly jiný popis kola. Ale co především: matka Štěpánková poskytla synovi alibi, neboť v době obou vražedných pokusů měl ležet nemocný s chřipkou. Tuto informaci potvrdili i někteří ze sousedů, takže četníci, jaký div, šli s nepořízenou o dům dál… Blížil se další tragický akt.

Pokračování v neděli 9. září.

Viktorín Šulc