Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Promiň, lásenko, řekl vrah...

Tělo zastřeleného uniformovaného policisty, ležící na břiše, na pásu křovinatého trávníku, lemujícího pole v katastru obce Dobroslavice na Opavsku, působilo ve venkovském terénu poněkud nepatřičně. Co se tu, proboha, stalo? Kdo se chtěl zbavit policisty čtyřmi výstřely do zad a „jistícím“ projektilem do týla? Překřížil snad 28letý René Vítovský, otec dvou dětí, nějaké pytlácké rejdy?

28.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Realita byla prozaičtější, ne však méně děsivá! Kamil Barák (nar. 1975), spáchal se svými komplici Petrem Horvaiem (1974) a Petrem Vrbenským (1974) - všichni pocházeli z Ostravy - několik ozbrojených loupeží.

Jmenovaná trojice, vybavená pistolemi a maskovacími kuklami, přepadla v době od 6. února do 26. března 1998 tři pošty, přičemž celková uloupená částka přesahovala 330 tisíc korun. Po těchto akcích opustil partu pro neshody Vrbenský. „Přestal jsem to zvládat,“ vypověděl na policii a později i před soudem. „Já s Horvaiem musel vždycky riskovat, vniknutí do objektu pošty bylo jenom na nás. Barák seděl opodál s připraveným autem a pak jako šéf rozděloval peníze.“

Dne 8. dubna následovalo další přepadení pošty, tentokrát už s novým členem party Tiborem Slížem (nar. 1979), které vyneslo 60 000 korun. A pak přišel osudný 17. duben 1998. Lupiči měli v plánu přepadení pošty v obci Háj ve Slezsku (okr. Opava). Zajeli dvěma vozy, vyzbrojeni vojenskou útočnou puškou a třemi pistolemi, na lesní cestu v katastru obce Dobroslavice, kde se převlékali do oděvů určených k akci.

Prakticky v tu chvíli je vyrušil policista Vítovský. Pozice aut na cestě se zakázaným vjezdem mu byla podezřelá a aniž tušil, jak nebezpečné a ke všemu odhodlané zločince má před sebou, požadoval na mužích průkazy totožnosti. „Snažil jsem se tomu policistovi vysvětlit, že všichni přebýváme na nedaleké chatě, kde máme doklady doloženy. Ale nevěřil mně a chtěl tam s námi odjet,“ vypověděl Petr Horvai.

Krátká dramatická jízda dvěma auty, kdy lupičům hrozilo prozrazení, vyústila ve zbabělou likvidaci Vítovského - Barák přinutil zaskočeného policistu samopalem, aby vystoupil z vozu a s rukama v týle si lehl do příkopu. Ihned poté jej čtyřmi výstřely do zad a jistící kulkou do týla usmrtil.

Barák s Horvaiem se vrátili do Ostravy, kde ukryli zbraně, a ráno 18. dubna odjeli do slovenského Zvolena. Zde marně čekali u vlaku, kdy se dle domluvy objeví Slíž. „Je to panikář, není na něj spoleh,“ řekl podle Horvaie Barák a naplánoval akci, kterou by se nepohodlného komplice jednou provždy zbavili. Horvai se vrátil vlakem do Ostravy, kde prostřednictvím Barákova otce vyzvedl dvě pistole s náboji.

Viktorín Šulc

Pokračování příště

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

Ilustrační fotografie.

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení