Necelou hodinu poté venčila svého pejska obyvatelka v ulici Na Rybárně. Pes náhle znervózněl a dovedl svou majitelku k tělu muže, ležícího na zádech napříč vozovkou. Paní se nejprve domnívala, že jde o opilce. Kolem hlavy mrtvého se však rozlévala kaluž krve - následek střelné rány!

Oba zločiny, spáchané v krátkém časovém úseku ve stejné městské čtvrti, nabudily činnost policie do maximálních obrátek. Z ohledání míst obou činů a dalších informací, mj. totožnosti druhé oběti a nálezu jejího vozidla, si mohli kriminalisté utvořit následující obrázek: Neznámý pachatel si najal taxík. Taxikáře zastřelil jediným výstřelem do hlavy, vedeným ze sedadla spolujezdce. Zbavil se nejjednodušším způsobem těla a protože zřejmě nebyl spokojen se získanou částkou, zhruba tisícem korun, zamířil k čerpací stanici, kde napadl obsluhu. Dvě rány mířily na hlavu, ta poslední zasáhla už ležící oběť.
Ani jeden z mužů nedostal šanci přežít, de facto se jednalo o popravu. Pachatel sebral tržbu ve výši necelých čtrnácti tisíc korun a odjel z Rašínovy třídy, aby odstavil taxík na nepříliš vzdáleném místě.

Čas? Usmrcený taxikář ještě telefonoval se svou družkou ve 22.05 hod. Doklad o posledním otevření pokladny - to už podle všeho vybíral peníze vrah - nesl časový údaj 22.24 hod.!

Chladnokrevnost, s jakou byla dvojnásobná vražda spáchána - nebylo pochyb o tom, že oba muži byli zastřeleni ze stejné zbraně - vedla detektivy k předpokladu, že pachatelem je nějaký zahraniční „profesionál“, operující na našem území.

Obrat nastal v sobotu 16. května pozdě večer, kdy se kriminální policii přihlásil důležitý svědek, jehož pozornost vzbudila zpráva o dvojnásobném zločinu, vysílaná televizí. Emanuel S. vypověděl, že v pátek večer ho vyhledal jeho známý Martin Vlasák (nar. 1974), který nutně potřeboval peníze: „Řekl mi, že je musí získat za každou cenu, a ukazoval mi pistoli.“

V sobotu dopoledne Vlasák navštívil svědka znovu a svěřil se mu, že během noci zastřelil taxikáře a čerpadláře. K druhé vraždě prý Vlasák uvedl, že zraněný muž ho stále sledoval očima, že ho musel máznout ještě jednou, „Moc jsem mu nevěřil. Ale pak jsme byli ve městě a viděl jsem, jak Martin rozměňuje pětitisícovou bankovku. Přitom jsem mu ještě den předtím musel půjčit drobné na telefon!“

Emanuel S. doplnil svoje svědectví údajem, že Vlasák před ním házel na Pražském mostu do Labe nějaké klíčky, které měly být údajně od taxikářova vozu.
A skutečně - v průběhu nedělního odpoledne je potápěči objevili. Svědkovy údaje zajímavě korespondovaly s výpovědí taxikáře K., který v pátek večer vozil ve svém voze velmi podezřelého pasažéra. Mladý muž neměl jasno, kam chce vlastně odvézt, jako by k něčemu stále hledal odvahu. Místo, kde taxikář nakonec divného zákazníka vyhodil, leželo nedaleko prostoru obou vražd.

Viktorín Šulc

Dokončení ve čtvrtek 19. července v Chrudimském deníku a také na www.chrudimsky.denik.cz