Michal H. měl podle obžaloby chrudimského státního zastupitelství 17. listopadu 2006 kolem 16.55 hodin řídit osobní vozidlo Fiat Punto ve směru od obce Oflenda do Mrákotína, ačkoliv předtím požil alkohol.
Na přímém klesajícím úseku silnice přitom narazil do dvojice chodkyň, jdoucích v protisměru. Obě ženy byly z Mrákotína. Jedna z nich, jedenasedmdesátiletá důchodkyně, na místě následkům zranění podlehla. Měla roztrženou hrudní srdečnici a zlomenou krční páteř. Její o tři roky starší společnice vyvázla z havárie s těžkými zraněními, spočívajícími ve zhmoždění pravé nohy a hlavy. Následně trpěla ještě několik dní po nehodě i psychickým otřesem.
Šofér, přestože způsobil takovou tragédii, z místa dopravní nehody ujel domů. „Na chvilku jsem zaváhal,“ zdůvodnil svoje zkratkovité jednání. Následně totiž zastavil před svým domem, vzal do ruky mobilní telefon a vypravil se zpátky na místo tragédie pěšky. Tady však už byli mezitím přítomni zdravotníci, které přivolal někdo jiný. Lékaři už ale nebyli schopni jedné z poražených žen pomoci. Druhá putovala okamžitě do nemocnice.
Michal H. byl proto obviněn ze spáchání hned tří trestných činů – ublížení na zdraví, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Ještě tři hodiny po tragédii mu byla totiž prokázána hodnota 2,20 promile alkoholu!
Obžalovanému nebylo během hlavního líčení nijak do řeči. Spíše jej celé probrečel. Obě ženy dobře znal z Mrákotína, kde žije. „Nikdy jsem nic takového neudělal. Nevím proč, ale chtěl jsem jet najednou na hřbitov. A takhle to dopadlo,“ krčil rameny.
Soud se po skončení slyšení rozhodl vyslyšet žalobce a uznal Michala H. vinným v celém rozsahu obžaloby, tedy ze všech výše uvedených trestných činů. Poslal ho tedy na dvacet měsíců do věznice s dohledem a zároveň mu na čtyři roky zakázal řídit veškerá motorová vozidla. Obžalovaný s tímto verdiktem souhlasil a rozhodl se vzdát na místě práva na odvolání. Státní zástupce si však ponechal lhůtu, zda se proti verdiktu dovolá či nikoliv. Rozsudek tak dosud nenabyl právní moci.