„Z celkového počtu třiceti dopravních nehod v roce 2007, kdy jedním z účastníků byl chodec, je třináct mužů a sedmnáct žen,“ potvrzuje tisková mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

Přímo na přechodech pro chodce byly šetřeny v roce 2007 čtyři dopravní nehody. Viníkem těchto čtyř nehod byli vždy řidiči, nikoliv lidé kráčející po „zebře“. Smutné je, že nikdo z pěších nevyvázl z havárie bez zranění.

Letos už první úmrtí

Nejzávažnějším případem loňského roku byla dopravní nehoda v Hlinsku na Tylově náměstí. Stala se v srpnu. Řidič osobního vozidla ford se plně nevěnoval řízení auta a přehlédl na přechodu pro chodce přecházejícího muže, do kterého narazil a způsobil mu těžké zranění. Dopravní nehodu vyšetřovala služba kriminální policie a vyšetřování.

Další havárie, jejímž aktérem byl chodec na „zebře“, se stala v prosinci 2007 v Heřmanově Městci v Čáslavské ulici. Řidič osobního vozidla Ford Mondeo se zřejmě rovněž plně nevěnoval řízení svého auta. Přehlédl na přechodu pro chodce devítiletou dívku, kterou vozidlem zachytil. „Při střetu došlo k lehkému zranění dítěte. Po ošetření bylo propuštěno do domácího léčení,“ vzpomíná mluvčí Věra Hamáčková.

Ani letošní rok nezačal v tomto směru nejlépe. Od ledna do 26. března policisté vyšetřovali celkem devět dopravních nehod, kdy jeden účastník byl chodec. Jeden člověk zemřel, a to 1. března mezi obcemi Dřeveš a Tisovec. Byla to žena, důchodkyně, kterou srazil řidič renaultu. Dva chodci utrpěli těžká zranění a šest bylo zraněno lehce.

INFOGRAFIKA: Nebezpečnost přechodů

Letos nebyl nikdo z nich v podnapilém stavu, loni policisté zaznamenali tři lidi. Ve statistice prvních tří měsíců roku 2008 je opět v popředí „něžné pohlaví“. Letos se stali účastníky dopravních nehod dva muži a sedm žen.

Dopravní nehody, kdy jedním z účastníků je chodec


V roce 2007 policisté šetřili celkem 30 dopravních nehod, kdy jedním z účastníků nehody byl chodec. Při těchto nehodách jeden člověk zemřel, tři utrpěli těžká zranění a 18 chodců bylo zraněno lehce.

Pro zajímavost z celkového počtu třiceti dopravních nehod byly účastníci nehody chodci –muži ve třinácti případech a chodkyně- ženy v 17 případech.

V osmi případech dopravní nehodu zavinili chodci. Tři chodci, jako viníci nehody, byly pod vlivem alkoholu.
Přímo na přechodech pro chodce byly šetřeny v roce 2007 čtyři dopravní nehody. Viníkem těchto čtyř nehod nebyli chodci. Ve všech případech utrpěli chodci zranění.

Příklady:

Nejzávažnějším případech byla dopravní nehoda v Hlinsku na Tylově náměstí v srpnu 2007
Řidič osobního vozidla Ford se plně nevěnoval řízení vozidla a přehlédl na přechodu pro chodce přecházejícího muže, do kterého narazil. Chodec utrpěl těžké zranění. Dopravní nehodu vyšetřovala služba kriminální policie a vyšetřování.

V prosinci 2007 v Heřmanově Městci v ulici Čáslavská řidič vozidla Ford Mondeo přehlédl na přechodu pro chodce přecházející devítiletou dívku o kterou vozidlem zachytil. Při střetu došlo k lehkému zranění dívky. Po ošetření byla propuštěna do domácího léčení. Dopravní nehoda byla předána správnímu orgánu k vyřízení.

V roce 2008 od ledna do 26. března bylo vyšetřováno celkem 9 dopravních nehod, kde jeden účastník byl chodec. Jeden chodec zemřel ( dopravní nehoda mezi obcemi Dřeveš a Tisovec dne 1.3.2008, kde řidič vozidla Renault srazil chodkyni) dva utrpěli těžká zranění a šest bylo zraněno lehce. V letošním roce nebyl žádný z chodců v podnapilém stavu. Letos se stali účastníky dopravních nehod dva muži a sedm žen. Zatím jen dva chodci byli viníky dvou dopravních nehod.

Za první tři měsíce roku 2008 bylo na přechodech pro chodce vyšetřováno pět dopravních nehod. Zraněni při nich byli dva chodci těžce a čtyři chodci utrpěli zranění lehká. K nehodám na přechodech došlo v Hlinsku na Adámkově třídě, v Chrudimi v ulici SNP, Škroupova, ulice,Václavská ulice a Čáslavská ulice.

Nejzávažnější nehodu na přechodu pro chodce šetřili dopravní policisté v Hlinsku. V lednu 2008 na Adámkově třídě řidič nákladního vozidla Iveco přehlédl nezletilou chodkyni, která vstoupila na přechod pro chodce. Při střetu utrpěla devítiletá dívka těžká zranění. Dopravní nehoda je stále v šetření policie.

Věra Hamáčková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Chrudimi