Chrudimák Václav K. měl podle obžaloby státního zastupitelství 7. března kolem 10. hodiny ranní v chrudimské místní části Presy rozbít nalezenou cihlou okno dětského pokoje rodinného domu čp. 213, okno odjistit, otevřít a vlézt dovnitř. Uvnitř prohledal obytné místnosti a ukradl zde videokameru značky Panasonic s příslušenstvím a brašnou, dále minidigitální fotoaparát, větší množství šperků ze stříbra a zlata, a také elektronický teploměr. Majiteli tím měl způsobit škodu v celkové výši 12 070 Kč. Dopustil se tak dvou trestných činů najednou, a to porušování domovní svobody a krádeže.

Václav K. se už v přípravném řízení ke všemu doznal policistům. Věrně popsal způsob, jakým se do rodinného domu vloupal. Z deliktu ho navíc usvědčovaly zajištěné daktyloskopické stopy z místa vloupání.

Soud měl proto ulehčené rozhodování. Na jedné straně vzal sice v úvahu doznání pachatele, ale na druhé nemohl přehlédnout, že se trestných činů dopustil v době podmíněného propuštění z výkonu trestu za jinou trestnou činnost. Musel tudíž jeho případ posuzovat jako recidivu a sáhnout po nepodmíněném trestu odnětí svobody. Ten bude nakonec roční. Rozsudek však ale ještě nenabyl právní moci.

Státní zástupce se sice vzdal práva na odvolání, avšak tuto možnost může ještě využít sám obžalovaný. Václav K. se totiž khlavnímu líčení u Okresního soudu vChrudimi nedostavil, avšak požádal soud, aby záležitost projednal vjeho nepřítomnosti. Rozsudek mu nyní přijde poštou. Může se proto ještě vdané lhůtě proti němu odvolat.