Romana T. z heřmanoměstecké místní části Konopáč měla podle obžaloby chrudimského státního zastupiteltví loni 8. října vypovídat ve služebně republikové policie v Heřmanově Městci proti svému bratrovi, že jí měl téhož dne odpoledne u domu čp. 5 v Konopáči po předchozí potyčce strhnout z krku zlatý řetízek s přívěskem a zlaté náušnice, vše v celkové hodnotě 6300 korun. Před svou výpovědí byla přitom řádně poučena, že musí vypovídat pravdivě. Později však vyšly najevo skutečnosti, z nichž vyplynulo, že jmenovaná si vše měla vymyslet, aby svému bratrovi přivodila trestní stíhání.

Šest svědků totiž jejímu bratrovi potvrdilo na dobu, kdy se výše uvedeného deliktu měl dopustit, alibi. Měl se údajně celý den zdržovat na novostavbě rodinného domu v Klešicích.

Soud už jednou v této věci rozhodl formou trestního příkazu, v němž uznal Romanu T. vinnou z trestného činu křivého obvinění a vyměřil jí za to trest odnětí svobody na osm měsíců, který jí podmíněně odložil na 18 měsíců. Obžalovaná však podala proti trestnímu příkazu odpor a věc se nyní projednává znovu a veřejně.