„Tihle dva lidé se nikdy neměli setkat,“ zaznělo u soudu. Jiní zas hovořili o „vraždě ze zdvořilosti“… O tom všem bude náš nový kriminální příběh. Pan Luka z Brna má rád samotářské procházky a nejčastěji se vydává do lesa v okolí Soběšic a Útěchova, kam to má taky z domova nejblíž. V sobotu 10. srpna 1996 si ovšem vyjel do Soběšic na babettě, chtěl nabrat do plastikových lahví vodu ze studánky U buku, v prostoru zvaném Kněží Hora.

„Procházel jsem se po lese, babettu pořád na dohled. Najednou jsem měl takový pocit, jako kdyby mi něco říkalo, abych se podíval dál do porostu. Skutečně jsem tam zašel, ale nikde nic zajímavého.“

Večerní pitva prokázalal vraždu

Pan Luka si zrovna v duchu říkal „Tak vidíš, nic tu není,“ když náhle uviděl ležící osobu. Ten člověk ležel na břiše, obličejem k zemi, přes porost bylo vidět jen nahá záda. „Ne, blíž jsem nešel. To místo a taky poloha těla byly natolik divné, že mě hned napadlo, že to bude mrtvola.“ Několik desítek minut poté, co pan Luka oznámil svůj neblahý nález, pracovala už na místě policie. Ohledání místa prováděli detektivové z mordparty, neboť ženské tělo, oblečené jen do spodních kalhotek a punčocháčů, napovídalo leccos…

Mrtvá byla ve speciálním vaku odvezena na soudní lékařství a ještě v průběhu večera proběhla pitva. Po ní už o spáchání trestného činu vraždy nešlo pochybovat: pitevní protokol určil jako bezprostřední příčinu smrti udušení zardoušením.

Vrah má náskok

Mrtvá byla ve věku 25 až 40 let, určitým vodítkem ke zjištění její totožnosti mohl být poznatek, že dosud nerodila. Pozoruhodný byl i nález dvojích mrtvolných skvrn. Což de facto znamenalo, že místo nálezu není místem činu a že tělo oběti pachatel transportoval na Kněží Horu s větším časovým odstupem, rozhodně ne vzápětí po činu.

Zpráva o vraždě se rozletěla jako kruhy po vodě. Lesík, kde mrtvolu našli, vyhledávali zvědavci, ale po setmění bys tu nespatřil ani živáčka. Hovořilo se o sexuálním deviantovi, který už má na svědomí víc obětí… Nebyla to pravda, to kriminalisté dobře věděli. Ale taky je sužoval pocit, že každým dnem a týdnem pátrání naplano se nebezpečně zvyšuje vrahův náskok!

Pokračování příště.

Viktorín Šulc