Stanislav A. nedal podle chrudimského státního zastupitelství loni 19. prosince na křižovatce za Vojtěchovem přednost v jízdě zleva od Kladna jedoucí Škodě Octavii Combi, kterou řídil muž ze Svratouchu, a střetl se s ní. Vznikla přitom škoda za více než 100 000 Kč. Sám Stanislav A. si přivodil zranění. Bezprostředně po havárii mu bylo naměřeno 2,8 promile alkoholu.

Obžalovaný tvrdil, že to mohl být jeho konec a proto si po havárii ještě před příjezdem policistů řádně přihnul slivovice. Jelikož neměl za 40letou praxi záznam v řidičském rejstříku, rozhodl se soud dát obžalovanému šanci obhájit svoje tvrzení. Vyslechl proto v odročeném hlavním líčení dalšího svědka a soudního znalce, který však vyloučil, že by se obžalovaný mohl tak rychle opít.

Soud mu proto vyměřil trest odnětí svobody v délce trvání 10 měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Po stejnou dobu nebude smět řídit motorová vozidla.

Soudní znalec vyloučil, že by se do obžalovaného Stanislava A. dostalo za tak krátkou dobu tak velké množství slivovice, jak tvrdil soudu. „Je to málo pravděpodobné. U některých jedinců to může vyvolat i ztrátu vědomí. Svědkovi, kterého jsem vyslechl na návrh obžalovaného, jsem neuvěřil. Říkal, že ho viděl ještě asi hodinu před havárií a že na něm nebylo znát, že by byl silně podnapilý. Znalec něco takového kategoricky vyloučil,“ zdůvodňuje svoje nekompromisní rozhodnutí soudce Petr Žanda.

Rozsudek ale dosud nenabyl právní moci, protože jak obžalovaný, tak i státní zástupce si shodně nechali lhůty na možné odvolání.