Sedmapadesátiletý invalidní důchodce Bohuslav P. z Proseče měl podle obžaloby chrudimského státního zastupitelství loni 30. září vyhrožovat ve svém domě čp. 321 v Proseči sekyrou zdviženou nad hlavou, že zabije svoji 23letou dceru.

Podle všeho tak jednal pod vlivem alkoholu a pod dojmem dlouhodobých rozepří s rodinnými příslušníky. V útoku na dceru mu měl zbránit její přítel ze Skutče, který se pokusil rozlícenému důchodci vytrhnout sekyru z ruky.

Mezi oběma muži začala přetahovaná, při níž byl přítel dcery útočníkem zraněn. Došlo k přetnutí šlachových natahovačů palce jeho pravé ruky a ztrátě části první záprstní kosti pravé ruky.

Uvedené zranění si vyžádalo jeho pracovní neschopnost v období od 1. října do 31. prosince 2006. Na obvyklém způsobu života měl být pak omezen do letošního 19. února, a to sníženou hybností palce pravé ruky.

Bohuslav P. se tak měl podle mínění žalobce dospustit trestného činu ublížení na zdraví. Z výpovědí poškozeného i ostatních účastníků bitky však během hlavního líčení vyšlo najevo, že zranění napadeného muže nebylo tak vážné, aby se dalo kvalifikovat jako těžká újma na zdraví.

„Šlo o prostou újmu na zdraví,“ konstatoval soudce Petr Žanda. Rozhodl se proto postoupit sporný skutek k projednání přestupkové komisi Městského úřadu ve Skutči.

Proti tumuto verdiktu nic nenamítal jak obžalovaný Bohuslav P., tak i poškozený muž, ani přítomný státní zástupce, který vznesl obžalobu. Rozsudek Okresního soudu v Chrudimi tak okamžitě nabyl právní moci a nelze se už proti němu odvolat.