Strážník trávil své volno ve čtvrtek 15. června na koupališti v Nabočanech, když uslyšel volání o pomoc. Nikdo jiný z návštěvníků přitom na opakové volání nereagoval. Pavel Kouba se rozběhl směrem k nedaleké struze v poli. Tady uviděl dívku a dole pod stavidlem ležel její kamarád a sténal. Kouba již v plavkách prolezl kopřivami a zjistil, že chlapec silně krvácí z tepny na ruce. Ruku si propích ovypouštěcí trnstavidla.

"Krvácení kolega zastavil z části holou rukou a chlapce vynesl ze strouhy. Když volal, s klukem v náručí, ať někdo zavolá záchranku, lidé jen koukali a ještě mu podávali mobil. Nakonec se to ale podařilo. Pavel u silnice ošetřil chlapce spolu se dvěma mladýmilidmi, kteří mu poskytli autolékárničku," popisuje dramatické chvíle vrchní strážník MP Skuteč Jiří Stuna.

Chlapec skončil v nemocnici a musel být operován. "Navrhnu, aby starosta udělil Pavlovi stužku za záchranu života," dodává Stuna.

Hrdinský čin skutečského strážníkavzbudil pozornost všech médií. Přestože Pavel Kouba bere záchranu chlapce jako samozřejmost, kterou by učinil každý, jeho nadřízení Jiří Stuna některé novináře sám kontaktoval. „Městští strážníci jsou vočích veřejnosti často spojováni pouze sbotičkami nebo měřením rychlosti, a to je špatně,“ vysvětlil Deníku Stuna.