O necelou tisícovku více chodí letos penzistům od státu. Průměrný starobní důchod solo činí 14,4 tisíce čistého měsíčně.

S valorizací se ale zároveň zvětšily rozdíly v penzích v jednotlivých koutech republiky i mezi pohlavími. Interpretovat se tento fakt dá ze dvou úhlů pohledu: buď že se prohloubila nerovnost, nebo že se naopak posílila takzvaná zásluhovost.

Ženy blíže chudobě

Zatímco na konci minulého roku činil rozdíl mezi průměrným důchodem žen a mužů 2506 korun, nyní je o dalších 130 korun vyšší.

A tak nadále platí, že mapa zobrazující průměrné penze žen zůstává ve všech okresech v červených barvách, tedy že dámy všude berou nižší než průměrný starobní solo důchod.

Senioři a peníze - Ilustrační foto
Zasloužený odchod do penze. Průměrný Čech stráví prací přes 36 let

U mužů je mapa naopak kompletně zbarvena do modra, tedy ve všech okresech mají pánové penze vyšší, než kolik činí celorepublikový průměrný důchod bez ohledu na pohlaví.

Ostatně na platovou a penzijní nerovnost minulý týden upozornila výroční zpráva o rovnosti, kterou zveřejnila tuzemská část mezinárodní sítě Social Watch.

Analýza poukazuje na to, že ženy v České republice stále vydělávají v průměru o pětinu méně než muži. Mají kvůli tomu také menší důchody. A mnohem více než mužům jim hrozí chudoba.

Karviná vs. Znojmo

Zvětšil se také rozdíl v penzích mužů napříč republikou. Nejvyšší mají již tradičně na Karvinsku (velkým dílem díky tomu, že je pobírají bývalí horníci) a nejnižší na Znojemsku.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš.
Rekordní schodek 500 miliard je ve druhém čtení. Kalousek: Chcete zemi zničit

Rozdíl jejich průměrných starobních důchodů činí aktuálně 2765 korun, o 137 korun více než na konci loňského roku.

Nicméně jak již zaznělo – i „nejchudší“ penzisté-muži ze Znojemska berou v průměru víc než „nejbohatší“ důchodkyně z hlavního města.

Pouze pokud se Praha rozdělí na deset městských obvodů, dámy z Prahy 6 se dostanou o 54 korun nad celorepublikový průměr.