On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Výsledek řecké ekonomiky už mnoho let vychází podle toho, kolik do Řecka přijede ten který rok turistů. Země je s více než dvaceti procenty HDP z turistiky po Chorvatsku a Kypru třetí na turistice nejzávislejší zemí Evropy.

V cestovním ruchu nachází zaměstnání čtvrtina Řeků a proudí do něj také většina zahraničních investic. Loni bylo v Řecku na třicet milionů turistů a jen z Česka jich přijelo 350 tisíc.

Pláže bez korony

Zemi se podařilo na výbornou zvládnout koronavirovou krizi, situace je tu výrazně nejlepší ze všech jihoevropských turistických destinací. O dost lepší i než v Čechy oblíbeném Chorvatsku.

Řecko toho chce využít a přes koronavirem zkrácenou a zkomplikovanou letní sezonu přilákat do země co nejvíce zahraničních turistů.

„Udělali jsme z naší země příklad hodný následování ve zvládání této zdravotnické krize,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, když v těchto dnech oznamoval, že od 15. června se v Řecku naplno rozběhne turistická sezona. Od prvního července pak budou možné i přímé lety do turistických destinací přímo na řeckých ostrovech.

Současně ale Řecko nechce přijít o svoji pověst země, kde je nebezpečí nákazy téměř nulové. Proto bude třeba i během sezony dodržovat mnohá epidemiologická opatření, jako je například větší rozestup slunečníků na plážích a přísná hygienická opatření v hotelích a restauracích. Otevřená je také možnost náhodného testování turistů na koronavirus. „Nic z toho by ale nemělo zastínit naše jasné slunce a přírodní krásy Řecka,“ uvedl premiér.

Češi ve výhodě

Řecko chce také turisty rozdělovat podle toho, z jak koronavirem postižené země budou do země přilétat, nebo přijíždět. Češi, díky relativně dobrému výsledku boje s nákazou, budou mít zřejmě oproti cestovatelům ze západní Evropy určitá privilegia.

„Řecký ministr nás ujistil, že Čechům bude otevřena drtivá většina ostrovů, velmi vážně jsme řešili také varian-tu, že ke vstupu do Řecka nebude třeba test,“ uvedl v úterý po jednání s řeckým ministrem turistiky Harrym Theoharisem náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Řecká média ale upozorňují, že testování na řeckých letištích přímo po příletu není vyloučeno.

Tyto zprávy už vyvolaly zájem i u českých zájemců a například největší cestovní agentura Invia hlásí už první vlnu konkrétních dotazů o dovolenou v Řecku.

Chorvatsko autem

Nevýhodou pro Řecko ale může být, že na rozdíl od Chorvatska, kde je koronavirová situace také dobrá, je složitě dostupné osobními automobily.

Letecká doprava se totiž teprve oživuje, panuje chaos kolem epidemiologických podmínek přepravy i nejistota ohledně letenek. Do Řecka přitom drtivá většina turistů z Česka, ale i z Německa či Skandinávie létá.

Poněkud stranou zájmu zatím zůstává Čechy oblíbené Bulharsko. I v něm je přitom nakažených výrazně méně než v Česku, jen 2331 (Česko 8750) a úmrtí na koronavirus tam bylo zatím jen 120.