IQLANDIA, 3D planetárium i Divadlo vědy

Na děti i jejich rodiče čeká v českých zábavně-vzdělávacích parcích spousta zážitků i poučení. Během návštěvy děti hravou formou poznají spoustu zajímavostí nebo fyzikálních zákonů, a přitom ani nebudou vědět, že se něco učí. Prostě dokonalá škola hrou.

Liberecký iQPARK byl prvním science centrem v České republice. Zajímavosti z vědy a techniky tady zpřístupňují malým návštěvníkům prostřednictvím více než tří stovek exponátů. Projdete si tady hasičskou stanicí, starou i moderní školou, hvězdným tunelem a na vlastní kůži si vyzkoušíte, jak se cítili pasažéři na potápějícím se Titaniku.

Vesmírné zážitky na vás čekají ve 3D planetáriu na Kraví hoře v Brně, které je největší ve střední Evropě. Speciální projekční systémy pokryjí obrazem celou kopuli. Pomocí speciálních brýlí s tekutými krystaly budete vnímat vesmírné objekty či kosmické lodi jako plastické. Zahrajete si na dávné objevitele, kteří sebrali odvahu a vypluli na širý oceán, aby jako první spatřili dosud neznámé krajiny. Vše, co uvidíte, je výsledkem lidského studia vesmíru.

Stovky zábavných i poučných atrakcí, u nichž se pobaví malí i dospělí, najdete v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě ve Velkém světě techniky. Za charakteristickou nepřehlédnutelnou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Rodinný výlet můžete okořenit návštěvou populární science show v Divadle vědy. Tajemství technických vynálezů a historii technického pokroku poznáte v Malém světě techniky v industriálním objektu VI. energetické ústředny.

Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní glóbus nebo zábavně-vědecké show. To vše nabízí Techmania Science Center v Plzni. S vtipem zde představují základní přírodní zákony a jevy, seznamují se světem techniky a vědy a lákají k experimentování. Plzeňská Techmania se nachází v historických továrních budovách Škodovky

Vida! Zavoláte v Brně

Výstižný název nese zábavní vědecký park VIDA! na brněnském výstavišti. Na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních na vás čeká 180 interaktivních exponátů, které vám přiblíží mnohé zajímavosti ze světa vědy i přírody.

Rozpoutáte tu tornádo, zkusíte překřičet tryskáč, zaposloucháte se do tepu vlastního srdce nebo poznáte účinky odstředivé síly. Mnohdy pak spontánně zavoláte: Vida! Už vím, jak to funguje! Přes léto je ve VIDA! centru otevřená i venkovní expozice, kde děti zjistí, jak funguje gravitace, poznají zvukové vjemy nebo sílu vody.

Dotkněte se vědy

Přímo v historickém centru Olomouce proměnili bývalý dělostřelecký sklad z doby Františka Josefa I. v Pevnost poznání s bohatými expozicemi. Poznáte působení vody v krajině od pramene po ústí do moře, odhalíte mikroskopický život pod hladinou, podíváte se do lidského mozku a dalších orgánů a rozluštíte záhady světla a tmy.

Zabrousíte i do historie a seznámíte se se životem vojáků v pevnosti.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.