Kdo správně naplní Vilémovu truhlu 
KDY: do 30. září
KDE: Pardubický kraj 

Organizátoři programu 500 let renesance ve východních Čechách připravili pro veřejnost cestovatelskou soutěž s názvem „Kdo správně naplní Vilémovu truhlu“. Zatím na dvanácti (v letních měsících na 15) místech v kraji najdou zájemci trojboké venkovní panely s výstavou o Pernštejnech a renesanci a na každém z nich také specifickou otázku a QR kód ke vstupu do soutěže. Cílem je navštívit všech 15 míst a za správné odpovědi získat přesný počet virtuálních grošů do Vilémovy truhly. Soutěž potrvá do 30. září a vyhodnocena bude 28. října. Výherci dostanou zajímavé drobné ceny od organizátorů. V Pardubicích najdete panely například na těchto místech: Zámek Pardubice, Komenského náměstí, Pernštýnské náměstí, náměstí Republiky, třída Míru, Pardubický pivovar. Další panely najdete v Lázních Bohdaneč u radnice a na hrázi Bohdanečského rybníka, dále u Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, v Chrudimi na Resselově náměstí, v Lanškrouně, Moravské Třebové a na dalších místech. Kompletní seznam najdete na vilem500.cz.

Kino na kolečkách
KDY: 14. května
KDE: Skuteč (Chrudimsko)
 
Kino na kolečkách bude promítat v pátek ve Skutči na parkovišti u koupaliště. Na programu je od 21:15 hodin český film Štěstí je krásná věc. O čem bude? Čenda s Janou nemají v životě na růžích ustláno. Oba jsou nezaměstnaní, mají dluhy. To ale změní farářem požehnaný loterijní tiket. Výhra 176 milionů korun otevírá dvojici dveře do velkého světa neomezených možností… Hlediště autokina je otevřeno hodinu před začátkem promítání. Cena vstupenky je 100 Kč za vůz. Ke koupi bude občerstvení.

Zahájí provoz lanovky
KDY: od 14. května
KDE: Dolní Morava 

V pátek 14. května spouští Dolní Morava provoz lanovky na Sněžník. V největším rekreačním areálu v kraji mohou zájemci o horskou turistiku využít také oblíbené stezky v oblacích a další zábavní aktivity. První zájemce vyveze po dlouhé koronavirové pauze lanovka na Sněžník už v pátek v 10 hodin. Jediným potencionálním problémem, který by rodinný výlet o víkendu mohl překazit, je proměnlivé počasí. V květnu lanovka pojede od pátku do neděle v čase 10:00–17:00. Od června budou pracovníci areálu lanovku spouštět každý den.

Na Karlštejn u Svratky
KDY: kdykoliv
KDE: Žďárské vrchy
 
Lovecký zámeček Karlštejn se nachází nedaleko Svratky. Jméno Karlštejn je odvozené od blízké skupiny skal, které lesníci v minulosti nazývali Kahlstein, tedy německy holý kámen. Zámeček byl postavený v 18. století, nejprve zde však stála kaple sv. Jiljí, patrona lesů. Zámek byl původně lovecký a obklopovala jej jelení obora. Zámeček, který byl nedávno zrekonstruován, vám může být povědomý, natáčel se zde seriál Četnické humoresky či film Temno. Jen kousek (pár set metrů) od Karlštejna leží již zmíněná zajímavá skupina skal, dnes zvaná Zkamenělý zámek.

Nížina v parkánu 
KDY: denně 6 až 20 hodin
KDE: Zámek Pardubice 

Galerie pod širým nebem vznikla v parkánovém příkopu pardubického zámku před šesti lety jako volně přístupný výstavní prostor Východočeského muzea. Od té doby každý rok nabízí pokaždé jiný výběr pozoruhodných fotografií ještě pozoruhodnějších autorů. Letos patří pardubickému fotografovi Radkovi Kalhousovi a jeho souboru Nížina. Výstava zůstane v parkánové galerii volně přístupná až do dubna 2022. Výstavu doplní komentované prohlídky pro veřejnost – první je plánovaná na 13. června od 14 hodin. Pro mladé nadšené fotografy se bude konat workshop přímo s Radkem Kalhousem, a to v neděli 20. června 2021 od 14 hodin v zámeckém areálu. Účastníci se dozví, jak si vybrat záběr, co se světlem, následnou úpravou fotografií (přihlášky na podrouzkova@vcm.cz). Cena je 150 korun za osobu.

Na pardubický zámek 
KDY: denně kromě pondělí 10 -18 hodin
KDE: Pardubice
 
Návštěvníky už opět vítá i Východočeské muzeum v pardubickém zámku. Otevřená je expozice S.K.L.E.M., Pardubice – příběh města a Proti proudu času a také výstava Věci vyprávějí - 140 let pardubického muzea a vyhlídka ze zámecké věže. Do odvolání zůstávají zrušené všechny komentované prohlídky. Na zámeckých valech si můžete zahrát Zámeckou stopovačku, projít bosonohou stezku či naučnou stezku.

Východočeská galerie Pardubice 
KDY: denně kromě pondělí 10 - 18 hodin
KDE: Pardubice (zámek a Dům U Jonáše - Pernštýnské náměstí) 

Galerie láká návštěvníky na výstavy: Ruka v rouvně – Bohuslav Reynek v pardubickém kontextu (Zámeck Pardubice). V Domě U Jonáše uvidíte Atlas nových souhvězdí, Architekt Miroslav Řepa a jeho svět, Pět stoletá na zubra neplatí, Rexlefe krajiny a přírody, Fenomén Kuňka.

Zámecké zahrady
KDY: květen so a ne 9:00 – 17:00
KDE: Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je obklopen rozsáhlými pozemky, na kterých současní majitelé založili a stále ještě zakládají rozmanité typy zahrad. Naleznete zde francouzskou zahradu, jezírko s pergolou, bílou zahradu, rozárium, italskou zahradu, parkánovou zahradu, zeleninovou zahradu, zelené divadlo, zeleninovou zahradu, labyrint nebo algický park s křížovou cestou.

Východočeský památník celnictví
KDY: čt, pá 10:12:00, 13:00-17:00, so 10:00-12:00,13:00-16:00, ne 13:00-16:00
KDE: Králíky  

Seznámíte se se všemi historickými obdobími, která vývoj celnictví ovlivnila. Jeho dějiny, které jsou těsně spjaty s obchodem se zbožím, jsou zasazeny do širších dějinných souvislostí. Uvidíte v životní velikosti dům sv. Matouše, kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnku „Finanzwache“, kancelář prvorepublikového celního úředníka, stejnokroje celnictva a finanční stráže. Dále váhy a závaží, objemové (duté) a délkové míry, včetně ukázky českého i vídeňského „lokte“. Dozvíte se, co je to celní libra, věrtel, lot nebo máz. Zaparkovat můžete na Velkém náměstí v Králíkách.