Do přírody na běžky
KDY: kdykoliv
KDE: na Chrudimsku 

Za dobrých sněhových podmínek, které nyní na většině míst panují, nabízí Centrum Železných hor celkem šest tras: Trasa 1 spojující Nasavrky, České Lhotice a Krásné. Délka 11 km. Trasa 2 v okolí Krásného v 600 m n. m. Tvoří ji dva malé okruhy po cca 4 km. Trasa je v nejvyšším bodě, takže sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Bývá zprovozněna první a většinou vydrží nejdéle. Trasa 3 z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Délka je cca 15 km. Také v okolí Hlinska si přijdou běžkaři na své. V případě příznivého počasí mohou sportovci o víkendech využít upravené a značené běžecké stopy, které vedou na trase Hlinsko – Svratka (s možností odbočit v obci Ovčín do Kameniček). Celkem je na Hlinecku upravováno přes čtyřicet kilometrů běžeckých tras. Z krátkých tras je to třeba Hlinsko - Rataje, z těch delších například patnáctikilometrová trasa Hlinsko – Filipov – Svratka, kdy minete pramen řeky Chrudimky a čekají vás výhledy na Žďárské vrchy.

Akvadukt v Semíně
KDY: kdykoliv
KDE: Semín u Přelouče 

Semín je obec ležící asi pět kilometrů severozápadně od Přelouče, 15 km západně od Pardubic. Kousek od Semína se nachází akvadukt - křižovatka vodních toků, v tomto případě Opatovického kanálu a Sopřečského potoka, ne tak často vídaná technická památka, jejíž základy spadají do období počátku 16. století. Tehdy toto území patřilo Vilémovi z Pernštejna. Semín má také své slavné rodáky. Před téměř 141 lety, konkrétně 13. března 1880, se v budově pivovaru v Semíně na Přeloučsku narodil Josef Gočár (žil 1880 - 1945). Tento přední český architekt je autorem významných staveb, v Pardubicích například Automatických mlýnů, hotelu Grand nebo Anglobanky (dnes Komerční banky) na náměstí Republiky.

Čtení jako výzva
KDY: v letošním roce
KDE: www.databazeknih.cz

Chcete objevit zábavnou formou zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Na www.databazeknih.cz vám to umožní. Přečtěte v průběhu roku dvacet knih podle dvaceti témat, která jsou uvedena na webu – například „kniha, která má v názvu část lidského těla“, nebo „kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen“, nebo „kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty“ či „kniha s pruhovanou obálkou“ – takovýchto témat je tam celkem 20. Abyste se mohli výzvy účastnit, je potřeba mít na Databázi knih svůj profil (zdarma). Vyberte si téma, kterým začnete, a dál se budete řídit návodem, který je na webu uvedený. 

Webová výstava plná hraček
KDY: kdykoliv
KDE: www.vcm.cz
ZA KOLIK: zdarma

Východočeské muzeum nechává návštěvníky prostřednictvím webové výstavy nahlédnout do své sbírky hraček. Obsahuje 5300 předmětů, přičemž nejstarší je houpací kůň z roku 1870 a porcelánová panenka z 80. let 90. století. Výstava je přístupná z hlavní stránky muzea www.vcm.cz. Začíná panenkami a pokojíčky, pokračuje auty, vláčky a traktory. Zvláštní část je věnovaná společenským hrám.

Krásy vesmíru
KDY: kdykoliv
KDE: www.rml.cz
ZA KOLIK: zdarma

Webová výstava, která je společným dílem Regionálního muzea v Litomyšli a Národního technického muzea, představuje tradice astronomického bádání v Pardubickém kraji od novověku do současnosti. Počíná nejstaršími výzkumy nebeských jevů, které v kraji prováděli již v 17. a 18. století litomyšlští piaristé a pokračuje přes jednotlivé osobnosti této vědy až do současnosti, v níž se zaměřuje také na neprofesionální astronomické iniciativy.

Ručička jako průvodce
KDY: kdykoliv
KDE: www.puppets.cz
ZA KOLIK: zdarma

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi nabízí velké množství online aktivit pro malé i velké, včetně speciálních prohlídek.  Na jeho  webových stránkách a sociálních sítích můžete navštívit například Kašpárkovu aktovku a humornou formou se vzdělat. Muzeum rovněž přináší různé zajímavé odkazy na domácí i zahraniční loutkářské projekty, včetně filmů a představení online a zpřístupňuje zajímavé exponáty, které nejsou běžně k vidění. Návštěvníci si rovněž mohou poslechnout zvukové záznamy historických loutkových her z muzejní audiosbírky. V doprovodu maňáska Ručičky se mohou ti odvážnější vydat prozkoumávat tajemné prostory muzea, kam noha návštěvníkova dosud nevkročila, jako jsou sklepy nebo depozitář.